Българските жени го можем, заяви председателят на Народното събрание Цецка Цачева, която се срещна с български жени - учени в ЦЕРН.

Повече от 30 минути парламентарният шеф разговаря в кабинета си с тях. След това ги разведе из пленарна зала.

Цачева обясни пред медиите, че разпитвала 14-те си гостенки от ЦЕРН за работата им там. Тя изтъкна, че е горда, че българското участие в ЦЕРН е близо 1/3, а в големия адронен колайдер има силно дамско присъствие.

За мен най-ценното от тази среща е в смисъла на ЦЕРН - да докажем, че европейската философия е конкурентна на източната, изтъкна парламентарният шеф.

От българките в ЦЕРН тя научила, че те имат амбицията иновационни технологии чрез бизнеса да бъдат внедрени в практиката. Все повече млади хора са тръгнали по този нелек път на една нелека наука, каза още Цецка Цачева.

По думите й ЦЕРН помага да не изтичат мозъци от страните, защото дава възможност наученото там да се прилага в съответната страна, от която идва даден учен.

Пред Цачева учените обясниха, че за дамите в ЦЕРН са табу токчетата и прическите заради каските за безопасност. Маникюрът пък няма кой да го забележи, защото физиците са винаги с ръкавици.

По време на разговора с председателя на парламента стана ясно, че българките участват в експеримента CMS, който представлява сблъскване на ускорени частици и наблюдение на колко по-малки частици могат да се разпаднат.

Една от тях е Анелия Карджинова, която е студент в СУ и е на 25 години. Учи "физика на ядрото и елементарните частици". За пръв път попада в ЦЕРН миналата година. Обучена е да работи със специален софтуер, с който да следи въздействието върху елементарните частици.

В ЦЕРН няма разделение на млади и стари, мъже и жени. Пред физиката всички сме равни, заяви тя. Да си там е една магия, посочи още студентката. В първия момент не можеш да си представиш, че си попаднал в меката на физиката, посочи още Анелия Карджинова.

Момичето обясни, че тъй като тази година завършва висшето си образование, обмисля дипломната й работа да е в сферата на елементарните частици. Тя посочи още, че във Физическия факултет на СУ бъдещите учени имат директна връзка с ЦЕРН и могат да наблюдават директно как се развива даден експеримент.

В момента в ЦЕРН българското участие е от 50 учени, 15 от тях са студенти. В ЦЕРН няма значение какъв си, важното е да си добър физик, каза и Ана Пройкова.

По думите й физиката е скъпа наука, но тя не е лукс. В нея трябва да влагаме пари, колкото трябват, допълни тя.

В ЦЕРН няма „аз", има „ние", обясни Пройкова.