Възможно е струпване на границата на автобуси и други автомобили с желаещи да гласуват. Възможна е и активация на мигрантския поток в дните преди вота и в самия изборен ден. Това обяви пред журналисти след заседанието на кабинета вицепремиерът Стефан Янев, цитиран от БНР.

Той подчерта, че се оценяват всички рискове и са взети мерки. Различните органи са в готовност да вземат и допълнителни мерки, ако се наложи.

Янев допълни, че правителството и Централната избирателна комисия (ЦИК) разработват варианти за реакция при непредвидени ситуации при подготовката и провеждането на изборите на 26 март.

Струпване и опашки от желаещи да гласуват се очакват в Турция, Лондон и Германия. Янев изтъкна, че ако е необходимо, има възможност под егидата на Министерството на външните работи да се командироват допълнителни служители. Те ще бъдат в състояние да спомагат за преодоляване на потенциалното натрупване.

Институциите имат готовност и за противодействие на хакерски атаки. Стефан Янев увери, че е задействан механизъм за киберсигурност, който е под егидата на Министерския съвет. Институциите имат пълна готовност да решат вероятни и възможни проблеми.

Янев посочи, че координационният механизъм между МВР, службите и прокуратурата работи. Реагира на всеки сигнал за купуване на гласове. Янев отчете, че сигналите са относително по-малко, отколкото преди други избори.

Нова телевизия допълва, че по думите на Стефан Янев страната има пълна готовност да реагира на засилен бежански натиск. Той увери, че за момента няма данни за по-голям приток на мигранти от Турция. Вицепремиерът смята, че трябва да се разграничават политическите изявления от южната ни съседка от реалната обстановка по границата ни.