Някои коментари след спирането на проекта "Южен поток" нямат никаква връзка със здравия разум. И много приличат на пропагандна война.
В коментар за Дойче веле Иван Бедров изброява заблудите и подменените факти в казуса "Южен поток":
Кой е виновен за спирането на „Южен поток"? - политици и коментатори си задават сега този въпрос, провокиран от изявлението на президента Владимир Путин, че Русия се отказва от газопровода, защото България не била надежден партньор. Представители на опозицията обвиняват управляващите, които от своя страна хвърлят вината върху бившите. Те пък насочват стрелите срещу по-бившите и т.н. Посочва се вина, търсят се виновни. И никой не забелязва, че начинът на задаване на този въпрос вече предопределя, че спирането на „Южен поток" е безспорно лоша новина. Забравяме всички спорове за това полезен ли е проектът за България, изгоден ли е икономически, носи ли някакви рискове. Към един неизвестен момент очевидно сме приели, че тръбата е национална ценност и сега се държим така, сякаш някой е посегнал на тази ценност. Така изглеждат нещата.
На същия принцип са построени опорните точки на най-шумните защитници на „Южен поток" в страната - подменени факти още в самото задаване на въпроса. Ето примерите:
Студена ли ще бъде зимата?
И политици, и коментатори, че дори и някои журналисти започнаха да задават въпроса какво ще прави България без газ в студената зима. Откъде другаде ще купуваме газ, освен от Русия? В кофи ли ще го носите от САЩ? Пак ли ще сме под турско робство и ще купуваме газ от Анкара? Тези доводи се реална част от разговора по темата. На пръв поглед може и да звучат логично, но пропускат един основен факт - България и в момента има редовни доставки на газ, и в момента има тръба, която идва от Русия, и в момента промишлените и битови потребители получават без проблем горивото. Минаващата през Украйна тръба доставя малко под 3 милиарда куб.м. газ годишно, което е над 90% от потреблението в страната. Тоест, България купува газ от Русия и този факт по никакъв начин не се променя след обявения край на „Южен поток". Страната няма да има нужда нито да носи в кофи газ от САЩ, нито да купува нови количества от Турция, защото няма прогнози за значително увеличаване на потреблението. Фактите обаче нямат значение, когато целта е да обвиниш някого, че „продава България" или че „излага на риск населението".
Ще замре ли икономиката?
Втората често използвана опорна точка е централната роля, която проектът „Южен поток" е трябвало да изиграе в ускоряването на икономическия растеж. Да, строителството на тръбата е оценено на 3,5 милиарда евро и значителна част от тези пари щяха да бъдат получени от български фирми. Сега обричате България на безкрайна криза ли? Прогонвате най-голямата инвестиция ли? Подобни въпроси се задават тези дни и целта е не търсене на отговор, а отново внушаване на вина. Строителството трябваше да стане със заем от руската страна, който българската да изплаща с приходи от транзитни такси. Такива обаче не са договаряни до момента и не е известно нито колко щяха да бъдат те, нито колко години щяха да са необходими за връщане на заема, нито дали целият проект щеше да бъде рентабилен. А да се нагърбиш с огромен заем, без да знаеш кога ще го върнеш и дали изобщо ще имаш възможност да го върнеш, определено не е елемент от разумното поведение. Но не това е темата. Темата е отново вината за нещо, за което не знаем дали задължително е беля.
Къде стои България?
Третата опорна точка е за ролята на България в глобалната политика. Традиционното разделение в главите на повечето хора между Ние и Те, България и Европа, се използва много умело в пропагандните спорове по темата „Южен поток". Каква Европа, защо не си защитаваме нашите интереси? Те ли ще ни развалят традиционно топлите отношения с Русия? И политици, и коментатори, и журналисти много добре знаят, че България вече осма година напълно доброволно е част от Европейския съюз. И напълно съзнателно експлоатират шаблона, в който ние сме някъде по средата. А фактите са всъщност много лесни за възприемане - европейските правила са и български правила, енергийната сигурност на Европа е и енергийна сигурност за България. И т.н., и т.н.
Въпреки че всичко това е достатъчно ясно за публичните говорители, голяма част от тях се правят на разсеяни. Обяснението е лесно - само така разговорът може да се заклещи в ъгъла на търсенето на виновен за нещо, за което всъщност все още не знаем дали е добро или лошо. Но пък в същото време пропускаме въпроса кой е отговорен за въвличането на България в дългосрочни договорености за огромно харчене на пари, без изобщо да са изяснени двете най-важни неща за всяко едно начинание - законно ли е и изгодно ли е?
Пантю
на 06.12.2014 в 09:24:55 #10Русия, няма да спре само със словесната съпротива срещу безумието на Европейският съюз и българските управници в т.ч., като заемащи най-най-глупавата позиция в казуса за Южен Поток(ЮП). Никой не смее, не толкова от липса на свобода в българските медии, колкото от страх, да не бъде набелязан от Управляващите и ликвидиран икономически и кариерата му с административни и икономически хватки, да изясни истината и защо България е основно на мушката от Русия! Русия със сигурност тази зима в средата на януари, или в началото на февруари, зависи, кога в България ще настане по--голям студ, ще намери повод от украинските айдуци и ще спре подаването на газ по транзита за ЕС през Украйна в т.ч. и за България! Тогава, като се озъбим от студ в големите градове, където сме с централно отопление, може би, ще се чуят в обществото по-обективни оценки, какво си причинихме, като се отказахме от нещо жизнено необходимо и важно, правейки са на будали, или по точно, не правейки се, а показвайки се като такива пред целият свят!
steel
на 06.12.2014 в 08:34:31 #9Tezi , koito go podpisaha, hodiha do brussels da moliat ek da go spre, posle plachat , che go sprial putin. Ako ek beshe kazala ` spirame go`, shtiaha da praznuvat. Prosto bulgara iska vsichko , koeto mu se sluchva da e sledstvie na reshenia doshli ot zapad. Nezavisimo kakvi. Ot zapada lainata sa vkusni, nali boko. Chisto hipotetichno: ek ubejdava putin da prodalji proekta - bravo eu, putin reshava da go prodalji - mrusen , zarobvasht proekt. Deutche velle da ni kaje kade e razlikata
4eren Petar
на 06.12.2014 в 08:34:25 #8А бе хора, не сте ли чели приказката-за нероден Петко?
okokopko
на 06.12.2014 в 01:32:56 #7верно ли някой нарича тия общи приказки "анализ"?! г-н Бедров, някога ми беше интересно да гледам репортажите ви... някога, но не сега... когато човек - професионалист, се изправи за да обори махленските спорове по темата, би било правилно да изведе съжденията си на НЯКАКВИ факти... за съжаление, в случая резултата от оборването е поредното "махленско" твърдение на жалък вече, платен журналист с тъжно бъдеще. Farewell, драги ми Смехурко! дългия цитат под мен за твърденията на бибитко са показателни за състоянието на нацията, уви!
psp_11
на 06.12.2014 в 00:25:30 #6Интересно колко хора може да заблуди тази статия?
KLF
на 06.12.2014 в 00:17:24 #5"През 2011 г. правителството на Борисов приема решение, според което проектът “Южен поток” става с национално значение и строителството му трябва да се ускори (виж факсимиле по-долу). През ноември 2012 г. България подписва окончателно инвестиционното решение за строителството на газопровода“Южен поток“. Подписите си под договора слагат премиерът Бойко Борисов и шефът на Газпром Алексей Милер. Подписан е и 10-годишен договор за доставка на газ. Отново следват бодряшки изказвания на Борисов колко изгодни договори е сключил. След всичко това се пита - какво е подписвал Борисов? Не го ли е чел?" "Борисов казва на съвместна пресконференция с Путин: „С подписването на днешното споразумение ние даваме възможност на следващите правителства в България да получават по над два милирарда долара годишно от този тръбопровод в бюджетите си, а не да дотират чужди компании” (виж тук). Шефът на Газпром Алексей Милер казва: “Днес “Южен поток” уверено стъпи в Европа”. Два дни по-късно Борисов дава интервю за “Файненшъл Таймс”, в което казва: „Този проект ще създаде нови работни места в България. Следващото правителство ще събира транзитните такси за газа, транспортиран през газопровода, и ще могат да се изплащат по-високи пенсии, да се строят музеи и стадиони” (виж тук и тук)." "През ноември 2010 г. България подписва с Русия междуправителствен договор за строителство на българската част от газопровода “Южен поток”. Борисов посреща Путин в София (който тогава е премиер). Борисов подари на Путин куче, а Би Би Си пусна новината със заглавие “Кученце подпечата газова сделка с руския премиер Путин” (виж тук). Подписан е и договор между БЕХ и Газпром за същото, в присъствието на Борисов и Путин." "През юли 2010 г. във Варна тогавашният министър Трайков подписва с руския си колега подробна пътна карта за ускоряване на проекта “Южен поток”, в присъствието на премиера Борисов. Договорът описва всички по-нататъшни стъпки, учредяване на дружества, търгове, начало на строителство, доставки и т. н." “…Не ми се дава от коя година и колко печалба ще имаме от преноса на този природен газ. Ако някой знае - Петър Чобанов, Драгомир Стойнев, да ми посочи къде да го видим, прочетем”, каза още Борисов пред депутатите. И помоли парламента да задължи правителството “силово” да получи договорите. Това изказване поставя под съмнение менталното здраве на българския премиер "Борисов подписа три пъти за "Южен поток" 2010-2012 г., а не е виждал договора? И никой не иска оставка на такъв премиер?" Най-странното в случая е липсата на реакции след това умопомрачително изказване на премиера. И медии, и политици се държат, като че ли това е нормално, какво толкова е казал, ние си го знаем. И пак като изключение, единствен журналистът депутат Велизар Енчев зададе в парламента въпрос на премиера как е възможно да говори такива нелепици и защо не упражнява властта си. С премиера Борисов начело изглежда и българите въобще губят менталното си здраве и всякакво усещане за нормалност. Привикват с напълно неадекватни изявления на премиера си, за каквито в нормална страна веднага ще му поискат оставката. И опозиционните партии са заспали и не повдигат въпроса, и те го приемат за нормално. А в това време културтрегери правят протест срещу някакъв шеф на комисия в парламента, от когото нищо не зависи.
Ролинс
на 06.12.2014 в 00:03:03 #4Thе Саnаdian | 05.12.2014 23:21 Eмиле, в последните няколко дни така зверски те ебах, че вече само пишеш с ментета.
Asparyx
на 05.12.2014 в 23:36:59 #3stani64
на 05.12.2014 в 22:48:50 #2Ето и по-весела хипотеза: http://www.monitor.bg/article?id=452967
Силен Българин
на 05.12.2014 в 21:46:37 #1Русия спира Южен поток по най-простата възможна причина - няма пари. Руските планове бяха строежа да се финансира със заем от запада, но след окупацията на Крим Русия е лишена от тази възможност. Вярно е че Русия има сравнително голям (за размерите на нейната икономика) валутен резерв, но той започна да се харчи и май скоро ще свърши. Само Роснефт има да връща 30 млрд. долара до края на годината, трябва да се спасяват големите банки като Сбербанк и ВТБ а и да се продават долари за да се крепи рублата. С една дума - Путин капитулира и вече не може да използва Газпром за политически цели и газа вече не е оръжие в ръцете на Москва, а е обикновена стока. Това е добре както за България, така и за Русия.