В България има 1800 деца на мигранти, за които е подадена молба за международна закрила, съобщи председателят на Агенцията за закрила на децата Ева Жечева пред БГНЕС.

От тях 1200 деца са регистрирани като непридружени. 1601 от децата са непълнолетни, а 215 са малолетни. Почти всички са момчета.

По закон децата до 18-годишна възраст не могат да бъдат задължавани да остават насила в бежанските центрове. Това е причината много от тях да напускат центровете и да се озовават във вътрешността на страната ни.

Само за 2015 година у страната ни 460 деца са напуснали центровете. Какво се случва с тях след това никой не знае. Има случаи, когато дете, регистрирано в България и избягало от центъра, след това е намирано в Германия, където било открило родителите си.

Съществен проблем е възможността децата да бъдат използвани от терористите. През 2015 година в София от Германия пристигат братче и сестриче - и двете на възраст между 12 и 14 години. Те пътуват с баща си към Сирия. В Германия децата са живели в изолирана и крайно религиозна обстановка, където са били обучавани еднотипно и основно в религиозни практики.

След като са били заловени за нелегално преминаване, децата са били настанени в кризисен център. Те са отказали да се хранят и да пият вода, за това наблюдаващият прокурор да разпоредил децата да бъдат прехвърлени в МВР болница. Там с помощта на преводачи, е работено с тях. След като са укрепнали, децата са върнати в Германия.

Каква е съдбата на всички деца на мигранти остава неясно дори и след като бъдат регистрирани и се положат грижи за тях, защото още с пристигането си в страната тези деца са с неустановена възраст. Освен това в повечето случаи пътуват с хора, с които нямат никаква роднинска връзка. Когато бъдат регистрирани, тези деца могат да получат настойничество от някой от групата мигранти, с които пътуват, но могат да получат настойничество и от кметовете на общините, обясни Жечева.