На 18 февруари, само след два дни, при държавния глава Румен Радев ще се състои Консултативен съвет за национална сигурност (КСНС) на тема "Рискове и заплахи пред националната сигурност, произтичащи от разпространението на наркотични и упойващи вещества сред подрастващото поколение и злоупотребата с тях".

КСНС обсъжда въпроси и изготвя становища и предложения, свързани с националната сигурност, гарантирането на гражданския мир, обществения ред и правата и интересите на българските граждани и действията при възникване на опасност за националната сигурност. Действително, в последните два месеца има няколко инцидента след употреба от младежи на вайп основно, включително и един трагичен случай в Плевен, но определянето на "разпространението на наркотични и упойващи вещества" сред младите като проблем на националната сигурност с тежест за свикване на КСНС при президента буди не само удивление, но и въпроси.

Заради това и News.bg изпрати няколко въпроса до Министерството а вътрешните работи и Националния фокусен център (НФЦ) за наркотици и наркомании, като от МВР към момента на публикацията на този текст отговор не бе получен, въпреки че вътрешният министър е член на КСНС и всъщност това е министерството, което събира данни, от които може да се направи извод дали употребата и разпространението на наркотици сред малолетни и непълнолетни застрашава националната сигурност на страната.

Депутатите искат време в зала да мислят да забранят ли напълно вейповете

Депутатите искат време в зала да мислят да забранят ли напълно вейповете

Нелегалната търговия и употребата от децата на нелегални вейпове трябва да спре

Националния фокусен център за наркотици и наркомании отговори на изпратените въпроси, но от подадените данни не може да се направи съпоставка или да се направят изводи за употребата на наркотици сред младежите до 18 години към днешна дата.

Паралелно с това от МВР и съответните областни структури, както и от прокуратурата ежедневно съобщават за десетки заловени граждани с малки количествата "тревиста суха маса", повдигнати обвинения, а и за разбити "модерни наркооранжерии" в апартаменти. Данни за това не можем да анализираме, тъй като такива не ни бяха предоставени. Предполагаме, че в момента ги изготвят, за да бъдат представени във вторник на президента и участниците в КСНС.

От НФЦ не отговорят конкретно каква част от българските младежи (какъв процент) до 18-годишна възраст употребяват или поне веднъж са употребявали наркотици за последните 4 години. От центъра уточняват, че проучванията сред учениците се правят на всеки 4 години, като последното такова се е провело през 2021 г., но пък не предоставиха данни от 2021 г. За тази есен е предвидено да бъде проведено следващото проучване, като тогава ще излязат и актуалните данни.

В Годишния доклад по проблемите, свързани с наркотиците и наркоманите 2023 г., публикуван в сайта на НФЦ, е отбелязано, че "през последните години се наблюдава намаление на употребата на наркотици поне веднъж някога в живота от младите хора в България. Това се дължи най-вече на намалението на употребата на марихуана, която все пак си остава най-употребяваното наркотично вещество. Втората най-употребявана група наркотични вещества е тази на стимулантите, като при амфетамини, метамфетамини разпространението на употребата е по-голяма, отколкото при тази на кокаин и екстази".

От центъра уточняват, че причина за намалението на употребата на канабис може да бъде все по-нарастващото предлагане на други продукти за пушене като електронни цигари, устройства за нагряване на тютюн, наргилета. През последните години особено популярна в местата за забавление е употребата на райски газ, главно в балони, включително и от непълнолетни. Всъщност през последните 4 години се наблюдава близо двойно увеличение на употребата на електронни цигари сред младите хора - по показателя употреба поне веднъж през последната година, изтъква НФЦ.

Очаквано в градове употребата на наркотични вещества е по-голяма от тази в по-малките населени места, като в населените места с по-голяма брой лица от турския етнос употребата на наркотици е по-малка, вероятно заради културни специфики.

През последните години възрастта на първа употреба на наркотици се задържа 14-16 г. в зависимост от различните вещества.

На фона на биенето на камбаната от страна на "Дондуков" 2 за употребата на наркотици и упойващи вещества сред младите Националният фокусен център докладва, че в страната функционират два рехабилитационни центъра (специализирани програми) за лица под 18 г., които са били зависими или са злоупотребявали с наркотични вещества, които имат издадено съгласие за дейност от НЦОЗА, по реда на Наредба № 8 от 7 септември 2011 г. за условията и за реда за осъществяване на програми за психосоциална рехабилитация на лица, които са били зависими или са злоупотребявали с наркотични вещества на Министерството на здравеопазването и МОН.

Едната програма се намира на територията на град София - Сдружение "Спортен клуб Ка Спорт" - Терапевтична общност за тийнейджъри "Трамплин" - Резидентна програма "Живот без дрога" (резидентна програма за лица под 18 години), а другата е във Варна - Сдружение "Отвори очи" Дневен център за рехабилитация и терапия "Св. Стилиян"- гр. Варна (нерезидентна програма за лица под 18 години).

За последните 4 години през тези програми са преминали 132 лица, като най-много са преминали през 2023 година - общо 50, от тях 22 са момчета и 28 са момичетата. Най-малък брой се отчита през 2021 година - общо 13, от тях 8 са момчета и 5 - момичета. През 2022 година борят им е 24, от тях 11 са момчета, а 13 - момичета. За 2024 година през двете рехабилитационни програми са преминали 45 лица до 18-годишна възраст - 22 момчета и 23 момичета.

И докато статистиката на употребата на наркотици сред малолетни и непълнолетни има своите пропуски, то нещата с алкохола стоят по друг, по-ясен начин.

За ден в Пазарджик: Момче припадна от енергийна напитка, друго се натрови с алкохол

За ден в Пазарджик: Момче припадна от енергийна напитка, друго се натрови с алкохол

Двамата тийнейджъри се озоваха в Спешното

Според актуалните данни от края на 2024 година, съобщени от НФЦ, 87,4% от младите хора в България на възраст 15-29 г. посочват, че са пили алкохол поне веднъж някога в живота си, 82,8% отбелязват, че са пили алкохол през последните 12 месеца, а 67,5% - през последните 30 дни преди осъществяване на проучването. 28,8% от младите хора в страната на възраст 15-29 г. декларират, че са се напивали през последните 12 месеца. На 17,6% им се е случвало 1-2 пъти, а на 11,2% - 3 и повече пъти.

Нещо повече в Годишния доклад по проблемите, свързани с наркотиците и наркоманите 2023 г. се посочва, че "през последните десетилетия един от водещите здравни и социални проблеми в България е употребата на алкохол. Въпреки доказаните здравни вреди, според Национален статистически институт потреблението на алкохолни напитки в България през последните 10 години се е увеличило с 6,5 литра или с 22,9%".

Стабилно до този проблем застава и тютюнопушенето.

Интересно е да се отбележи, че според доклада през 2023 г. са отчетени 877 случаи на остра интоксикиция, свързана с комбинирана употреба на алкохол и наркотици, което е и най-високото ниво за последното десетилетие. При лицата до 15-годишна възраст увеличението на острите интоксикиции е близо 5 пъти в сравнение с 2018 г. От News.bg не можем да не припомним, че преди десетилетие и повече имаше редовни брифинги в "Пирогов" предимно на 1 януари, в които посрещаха журналистите с новините за натровени от алкохол, включително и младежи по време на Коледните и Новогодишни празници. Такива брифинги се даваха и покрай значими дати като началото и края на учебната година. В последните години такава информация значително намаля - под въпрос е дали това е заради намаляването на драстичните случаи на интоксикация, дали заради рутината им вече, или заради повишената чувствителност на обществото към личните данни и разпространението на чувствителна информация, особено за непълнолетни и малолетни.

Какво точно ще се обсъжда на Консултативния съвет по национална сигурност във вторник на този фон остава под въпрос. А и особено при наличието вече на активни действия от страна на парламента и политическите партии за пълна забрана на вейп устройства с различни заявки, включително и за криминализирането - неясно обаче дали на разпространението им, или на тяхната употреба.

В тази посока по-следващата седмица можем да очакваме и Консултативен съвет по национална сигурност с тема домашното насилие, което пък според ежедневните новини от МВР е още по-разпространен проблем, с който са ангажирани полицейските сили. Според правилата за свикване на КСНС той може да се провежда на три месеца. До следващия такъв, ще дойде пролетта, по улиците ще тръгнат тротинетките и скутерите с непълнолетни, ще станат няколко катастрофи и... ще се съберат политически лидери и служби на "Дондуков" 2 и по тази тема като застрашаваща националната сигурност. Даваме идея, не друго.

Държавата се грижи за жертвите на домашно насилие, но пак остават неусвоени средства

Държавата се грижи за жертвите на домашно насилие, но пак остават неусвоени средства

По данни на МВР и МП