Присъствието на жени в армейския строй отдавна не се приема като явление, будещо сензация. С такова припомняне от Министерство на отбраната се противопоставят на твърдения в публичното пространство относно равнопоставеността на половете в Българската армия. По темповете си на развитие и съдържание статутът на българските жени военнослужещи не се отличава от законодателството и практиката в страните от Европейския съюз и НАТО. Жените са равнопоставени на мъжете при упражняване на професията на военнослужещ.

Насаждането на неверни внушения за дискриминационно отношение към жените говори за непознаване на демократичните процеси и крие риск за провокиране на опасни настроения, застрашаващи с години отстояваната равнопоставеност на половете в Българската армия, заявяват от МО.

Припомняме, че темата за мястото и кариерното израстване на жените в българската армия стана част от предизборния дебат през медиите, които води кандидатът на вицепрезидент Невяна Митева спрямо опонента й Румен Радев, настоящ държавен глава и кандидат за втори мандат. Полковник Невяна Митева заяви в няколко интервюта, че е имала лек спор, дори по-скоро разговори, с Румен Радев дали да има жени във всяко едно от направленията в армията и по-точно в изтребителната авиация. Публикации имаше и по темата за стъпките в образованието на Невяна Митева и законовите ограничения за това.

Днес в Българската армия жените военнослужещи се ползват с всички права, с които се ползват и колегите им мъже. Равните права на жените и мъжете военнослужещи са уредени както със Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България (ЗОВСРБ), поднормативните актове към него, така и с Класификатора на длъжностите на военнослужещите в Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия.

Доклад отчете равнопоставеността между жените и мъжете за 2020 г.

Доклад отчете равнопоставеността между жените и мъжете за 2020 г.

Документът отразява участието на жените на пазара на труда, намаляване на разликите по пол в заплащането и доходите

От Министерството са категорични, че няма никакви ограничения за заемането на каквато и да е длъжност по полов признак. Няма подобни ограничения и в наредбите за условията и реда за приемане на курсанти във висшите военни училища. Не е отказвано и обучение във Военна академия "Г.С. Раковски" по полов признак. Отказите се базират единствено на законови пречки, каквато например е липсата на диплома от завършено висше военно училище.

Неверните и спекулативни внушения за дискриминация относно правата на жените военнослужещи в Българската армия слагат петно върху близо 30-годишните усилия за утвърждаването на демократичните ценности не само в контекста на равнопоставеността и равните права, но и в налагането на равните възможности за развитие и растеж в кариерата и за двата пола.

Само дами от ВМА поемат мисията в Мали

Само дами от ВМА поемат мисията в Мали

Досега не е заминавал изцяло дамски екип

В Министерството на отбраната и Българската армия служат стотици жени военнослужещи, израснали с много труд и усилия през всички нива на военната йерархия. Сред тях вече има и старши офицери, преминали през всички образователни изисквания за кариерното им израстване - от висше военно училище, през обучение във Факултет "Командно-щабен" до Стратегическия курс на ВА "Г.С.Раковски". Във Военновъздушните ни сили служат и жени пилоти, които никой не е ограничавал в решението им кой вид военна авиация да изберат.

От Министерство на отбраната заявяват и че самите жени военнослужещи са категорично против прилагането на т.нар. положителна дискриминация, която се изразява в ненужно толериране и покровителстване, които пречат на истинската професионална реализация и кадрово израстване.