Радио Франс Интернационал - България Измами с топломерите

Филчев срещу Кобурга

Яне Янев - политикът на ръба на популизма

Симеон II по стъпките на Симеон I

И отново измами. За мащабна “измама с топломерите”, настоява в новия си брой “168 часа”. Понеже изискванията за топлинно счетоводство, както и глобите, са ясни за всеки, отбелязва изданието. Ала “168 часа” настоява, че не на всеки е ясно, че всъщност бивши шефове на Топлофикация държат фирмите за топлинно счетоводство; че 150 млн.лв. влизат направо в ръцете на чиновниците. И че всъщност има лица, които няма да слагат топломери. И това са, колкото и парадоксално да ви звучи, самата Топлофикация, Министерски съвет и Парламентът.

Всичко е така в държавата - пише “Капитал”. Ето – “раз-два и смениха шефа на БТА”. Така, според изданието, в галерията на скандалните кадрови назначения на НДСВ, се добавило още едно. Решението е било взето, подчертава “Капитал” със скоростта на профучаващ автомобил, така че никой не можа да попита избрания Стоян Чешмеджиев каква всъщност е визията му за бъдещето на националната телеграфна агенция.

Така, пише “Капитал”, НДСВ показа, че не е научило урока си колко опасно е да се назначават на постове хора, които са заложници на миналото си.

Според “168 часа” играта в България изобщо е загрубяла. Поредното действие от нея,твърди изданието, е малко неочаквано – Филчев срещу Кобурга.

Според “168 часа” във вторник главният прокурор Никола Филчев официално е обявил война на правителството. На извънредно съвещание с прокурори от страната, той е обявил, че започва разследване на министрите Антон Станков, Димитър Калчев, Милен Велчев и Николай Василев.

Зад сделката с външния дълг също има корупция, възмущавал се Филчев, сипел заплахи и изведнъж назовал премиера с родовото му име – Кобурга. Аудиторията била впечатлена. Ден преди това, припомня изданието, при Филчев е бил авторът на стихийните земеделски протести Яне Янев, който открито атакува Сакскобургготски за проблеми с гражданството и неплатени данъци.

“Хората ще тръгнат към богатите квартали с тояги”. “Има опасност народът суверен да прескочи политиците”. “Ще оглавим народни бунтове, задава се ново Априлско въстание” – тези думи на Яне Янев цитира “Капитал”. И го определя като “политик на ръба на популизма”.

Няколко дни хора на Янев и представители на новоучредения синдикат “Земеделие”, подчертава “Капитал”, раздаваха пред “Св. Александър Невски” кашкавал, сирене, кисело мляко, колбаси и хляб. Който се подпишеше под искането за нова аграрна политика на страната, получава купон, а след дълго чакане на опашка, скандали и сбивания – съответната храна.

Пътят на Яне Янев е интересен - анализира “Капитал”. През 2001 г. той е спряган за зам. министър на земеделието, но това не става. Следва затишие, после яростни атаки срещу Лидия Шулева. Тя е обвинена от земеделския лидер, че “била разменила земя до морето срещу земя на Дуранкулак”.

Няколко седмици по-късно младият лидер е забелязан от “Труд” да вечеря в известен столичен ресторант със Стоян Ганев и проф. Александър Чирков. На вечерята било обсъждано свалянето на Николай Василев, Лидия Шулева и Костадин Паскалев, твърди “Труд”.

Оттогава, според “Капитал”, Яне Янев се е активизирал неимоверно. Твърди че имал собствен “информационно-аналитичен център”, от който идвали данните му срещу действащи политици. И това не е нищо, твърди Янев пред “Капитал” – всичко това било само епизод от сагата “БЗНС отвръща на удара”.

“168 часа” също не изпуска от поглед Яне Янев и призивите за въоръжено въстание и го пита направо: какво има срещу премиера. “Симеон Втори на съд”, отговаря земеделският лидер. Според него Симеон Сакскобургогготски разклащал устоите на републиката и бил в едно тайно общество, което накърнявало интересите на българите.

Пред “Капитал” Янев пояснява, че Симеон бил масон и заедно с 2-3 члена на Малтийския орден искал да управлява страната.

“168 часа” обаче твърди, че проблеми има не само Симеон, но и коалиционните му партньори от ДПС. Там нещата още се клатели заради “аферата с биволите”. И нищо чудно това да ликвидира кариерата на Емел Етем. Просто някой трябвало да поеме вината вместо Ахмед Доган.

“Капитал” пък вижда поне едно уталожване. Съветвана от социолозите, левицата в лицето на БСП, леко е поспряла своя курс към властта. След анализ на цифри и нагласи, хората от “Позитано” показали, че са разбрали, че който спечели предсрочни избори, ще понесе и големите негативи на властта. А те не са малко, като гледаме какво се случва.

Така например “168 часа” за пореден път пита премиера Сакскобургготски – “що ще той в Истанбул”. Нали властта там ще се сменя, тези с които говори българският премиер – също, отбелязва изданието. И изказва предположението, че на Симеон Втори му се ходи по стъпките на великия си предшественик (явно става дума за Симеон Първи). Вярно, уточнява “168 часа”, че Константинопол вече се казва Истанбул и там живеят турци, а не византийци. Но това са подробности. Затова и загрижен за премиера, “168 часа”, решава да му начертае маршрут.

Първо, да посети Желязната църква, най-малко, за да кали волята и нервите си. Второ, Негово Величество да мине задължително през Капалъчарши. Защото, пише изданието, там е по-евтино и може да избере подходящ подарък за сватбата на Калина. Дори за зетя Муньос можело да се намери някое гребло. И трето, премиерът-цар задължително трябвало да се отбие в турска сладкарница. Защо ли, шегува се “168 часа”. Ами, за да изяде поне 12 баклави.

Тогава Симеон, по мнението на изданието, ще добие истинска представа за Ахмед Доган и партньорите си от ДПС.

И накрая, Симеон не било зле с корабче да се повози напред-назад между азиатската и европейската част. Така, според “168 часа”, той най-сетне можело да разбере де е България.