Радио Франс Интернационал - България Ще летят ли самолети на Съединените щати в небето ни на път за Ирак?

Съдбата на българските медици в Либия?

"Българите са гангстери и убийци" твърди холандският крайнодесен политик Емил Рателбанд?

През 2003-та може да се очаква всичко или нищо?

US войски влизат в Бургас през февруари. До дни самолети на Съединените щати ще летят в небето ни на път за Ирак, с това разкритието във водещото си заглавие излиза днес "Новинар".

Щатски експерти не са оглеждали бази у нас, твърди Цонев, с този контрапункт излиза пък "Стандарт" като се позовава на говорителя на Министерския съвет. Той обаче признава, че вече е имало неформални сондажи от Съединените щати как ще се включим при операция срещу Саддам Хюсеин. Цонев обаче уверил, че засега няма официален документ по въпроса.

Същевременно "Новинар" обявява, че американски войски и самолети ще бъдат разположени на бургаското летище Сарафово. Вече са дадени инструкции летището да е готово за посрещането им, завява вестникът като се позовава на неназован, но отлично осведомен, по думите му, източник от Министерството на отбраната. Инструкциите засега са устни, те ще бъдат дадени официално, когато пристигне нота от Вашингтон и ние отговорим на нея. А въздушен коридор ще ни бъде поискан всеки момент. Български войски пък може да бъдат изпратени в Ирак след войната, цитира от своя страна Стандарт висши военни.

4 години с глава под гилотината, така "Новинар" припомня съдбата на задържаните български медици в Либия. Генерал и офицер – събличахме ги, пускахме им ток, цитира от своя страната "24 часа" самопризнанията на либийските полицаи. Мъченията, на които са били подложени българите са установени от специалисти и за това офицерите ще бъдат предадени на криминален съд, за да бъдат наказани.

Същевременно “Фондация Кадафи” стартира кампания под наслов “Не на мъченията”. Прави впечатление, че на разлепените по улиците на Триполи плакати, на които са изобразени полицаи, измъчващи затворници, са показани и почти всички мъчения, на които са били подложени българите, коментира вестникът. Шестимата българи стоят без присъда в затвора вече 4 години. И като че ли на фона на всички неприятни случаи с наши сънародници в чужбина, този остана на заден план, отбелязва "Новинар".

Българите пък са гангстери и убийци, затова не ви искам в Евросъюза, с това твърдение на бившия хлебар и настоящ политик, запътил се към холандския парламент излиза "Труд" на първата си страница. Емил Рателбанд се прочу като телевизионна звезда и гуру на позитивното мислене. Вестникът, помества и интервю с него. Поводът е изказване на Рателбанд пред Вашингтон поуст, според което всички българи са гангстери, а разширяването на Евросъюза е лудост. “Не се нуждаем от такива гангстери като българите”, обявява човекът, който върви по стъпките на убития Пим Фортуин и печели именно неговите симпатизанти.

Холандецът се е уплашил, че щом влезе в Евросъюза, България ще вземе нещо да му вземе, коментира "Труд". Не обръщайте внимание на този мъж, призовава вестникът. Защото страхове и предразсъдъци съпровождат всяка стъпка в строителството на днешния Европейски съюз. Това, което е по-лошо, допълва вестникът е, че освен подобни европапагали, както ги нарича, има и български, които смятат, че към Евросъюза се напредва тихо и смирено, да не би да подразним Брюксел.

Еврофондовете пък са предизвикателството на 2003-та година, отбелязва "Новинар". Усвояването на парите от предприсъединителните фондове ще е голямото предизвикателство за тази година, отбелязва за вестника шефът на Българската стопанска камара Божидар Данев. Тази година по тях се очакват над 300 милиона евро. Досега обаче са усвоени едва 8% от средствата на САПАРД и под 1% от ИСПА. Причината била, че администрацията нямала капацитет за реализация на подобни проекти.

Другото пък, което може да се случи през 2003-та година, продължава с прогнозите "Труд", са предсрочни парламентарни избори. Втората основна въпросителна била какво ще стане на местните избори. И третият въпрос за годината – какво би могло да се случи, което никой не очаква? Или иначе казано – за 2003-та можело да се очаква всичко или нищо.