Партии дължат 50 млн. лв. на хазната.

Симеон - мултимилионер ( реституция за 169 млн. долара).

Хенри Кисинджър: "България не е троянски кон, тя игра благородно в иракската криза".

Партиите – едни от големите данъчни длъжници в България. Това, пише “Труд”, установила Сметната палата. Нещо повече, оказва се, че 4 партии дължат на хазната общо 50 млн. лв. Става дума за Хрстиянрадикалната партия на Тотю Петров (изобщо не внесла отчет, то засечена от следствената служба за неплатени данъци), българската християндемократическа партия на отец Гелеменов, Националхристиянския съюз на Асен Христов и Новата консервативна партия на Иво Недялков (известен като “фараона” на пирамидата “Ист уест интернешънъл”). Така, подчертава “Труд”, оказва се, че някои фантомни политически партии просто действа като търговски дружества. “24 часа” на цели две страници се спира на партиите, техните приходи и данъците и установява някои интересни неща. Първо, БСП е най-богатата партия с приходи от 2,5 млн. лв. Най-богати са и двете малки партии на Тошо Пейков и Весела Драганова – на тях им се пада по близо 1 млн. лв., след като си приспаднат разходите за предишните избори. Най-мижав членски внос има НДСВ – нямало и хиляда лева. СДС отчитат 2 млн. лв. от дарения и субсидия. А най-спестовни според декларациите били от ДПС, минимални разходи, като движението на Доган не събира и членски внос.

Не е ли срам тази луксозна фантомност на незнайни политически партии, пита “Труд” в коментарната си колонка. И се опитва да пресметне какво би станало, ако тези неплатени 50 млн. лв. се влеят в детски фондове, в место в никому ненужни политически лозунги. Ако отидат за някои от онези 3141 деца, изоставени от майките си в контейнерите за боклук. Поне това, смята “Труд”, държавата-майка държи на новородените си избиратели.

На този фон, става ясно и друго – извежда “Труд” във водещото си заглавие – “Симеон е мултимилионер”. От 1999 г. насам на него и на сестра му Мария-Луиза България е върнала наследствени дворци, земи и други имоти за 169 млн. долара, показва проучване на изданието. За огромната част от тях Симеон дори не дължал данъци. На вътрешните си страници “Труд” говори за “корона от имоти” и подчертава, че “царят съвсем не е гол”. Така, настоява “Труд”, се въртяло колелото на историята в България. Дядото Фердинанд дошъл почти без нищо в страната. За сметка на това внукът се сдобил с имоти и слава. В момента някои продължават да се връщат, пише “Труд”. Например – дворецът Кричим с постройки на 23854 кв.м. и ниви за 371 декара. Под въпрос било ще си върне ли Симеон о.Св.Тома в Ропотамо и хълма Царевец.

А в това време и стойността на министерския подпис се вдига до 1 млн. лв., твърди “24 часа”, публикувайки интервю с Владимир Каролев, един от икономистите на царската кампания от 2001 г. Според Каролев такава сума предложили от името на братя Джанкови, ако транспортният министър Петров удължи договора за ползване на хотел на Копитото.

Чорни или НАТО – за втори ден се спира на дилемата “Труд", след като стана ясно, че Софийският градски съд “секретно” е разрешил на Майкъл Чорни да пребивава в България. Пак скандал, пише “Труд”. Кой е Майкъл Чорни обаче припомня пред “Труд” бившият главен секретар на МВР о.з. ген. Божидар Попов. Той определя Чорни като емблематична фигура в руската мафия, като човек, който има огромен черен бизнес, който владее алуминиевата промишленост на Русия, 60 % от цветната металургия, част от самолетостроенето и т.н. Той контролира и Измайловската мафия , една от най-активните престъпни групировки в Москва, твърди о.з. ген. Попов, намесен е в редица поръчкови убийства. След което бившият главен секретар на МВР подчертава, че Чорни е емблематична фигура, на която остро реагира както Западна Европа, така и САЩ. Затова и този човек е опасен за икономическия и политически живот на България. А ако смятаме, че изгонването му от България нарушава неговите човешки права, трябва ли тогава да приемем и Осама бин Ладен? – пита ген. Попов.

Самият Майкъл Чорни дава интервю за “Стандарт” (който е негова собственост). В интервюто Чорни казва: “Искам името ми да бъде изчистено. Но не бил сигурен, че иска да прави бизнес в София, където не го искали”. Според “Дневник” юристите просто са се оплели в казуса “Чорни”. Скандално е МВР още да не е виждало решението на съдба, пише “Дневник”. След което направо говори за “чорна съдебна конспирация”. И разконспирира “лобистите”. Още от началото на това управление, пише “Дневник”, малкият коалиционен партньор ДПС натиска за връщането на Чорни. Самият Доган се легитимира като негов адвокат по време на споровете около “Булгартабак”. След което изданието пита: случайно ли е, че дори когато от Брюксел критикуват нашето правосъдие, единствено Чорни се изказва възторжено за него?

Във връзка с всички тези приватизационни и яхтени скандали “Дневник” публикува проучване на агенция “Алфа рисърч”, което доказва, че “организираната престъпност е неизбухналата бомба на кабинета “Сакскобургготски”.

“Труд” пък се пита “накъде върви управлението?” Дали не към нов “програмен експеримент”, след като всички, включително Симеон се отметнаха от бащинството на 800-те дни” и “прочутото българско трудолюбие и предприемчивост, които трябваше да променят живота ни”. Според “24 часа” сега погледите се обръщан към малките партии като “Гергьовден” и ВМРО, които стават еврото на политическия пазар. “Труд” обаче не изключва хипотезата сила дясна коалиция наесен (НДСВ-СДС-ДПС), поради което и се готвят да изгонят Димитър Калчев от кабинета.

Но всичко това са хипотези. Между тях днешната перса се вълнува от посрещането на крал Хуан Карлос. “Стандарт” отбелязва, че ще гощаваме краля с балканска пъстърва, доставена от Родопите. Испанският протокол настоял в менюто да бъде включено и понравилото се от миналата визита на Хуан Карлос пиле “Волован”. “24 часа” е узнал, че снощи испанския крал и кралицата се вечеряли с премиера Сакскобургготски частно във “Врана” (вечерята не е била предвидена от протокола). Труд” е разучил какви подаръци ще получи денс испанския монарх. Президентът Първанов му бил подготвил картина от Едмонд Демирджиян, подбрани вина, а за кралица София – сребърна гривна – реплика на стар български накит. Пред “Труд” лидерът на БЗНС Анастасия Мозер не крие обаче съжалението си от визитата, доколкото “За българия би било по-добре да дойде Жак Ширак, отколкото Хуан Карлос. Визитата на френския президент би означавала инвестиции, смята г-жа Мозер, а с визитата на испанския крал Симеон се опитвал да си върне доверието на избирателите”.

“Стандарт” пък е особено поласкан от една оценка на в. “Сън” и я извежда на първа страница – Созопол бил като Сен Тропе. Според популярното британско издание нашето Черноморие надминало дори Испания, а новите ни хотели били изградени по вкуса и на най-претенциозните западни туристи. В специално интервю за “24 часа” бившият американски държавен секретар Хенри Кисинджър предрича, че: “Един ден Европа ще оцени ролята, която България е изиграла”. Интервюто е взето в Ню Йорк, след форум на европейски и американски политици (с участието на Надежда Михайлова), където се е обсъждало как да се заличи зейналата пропаст в отношенията между американските и европейски съюзници. “България не е троянски кон, тя изигра благородна роля в иракската криза, смята Кисинджър, който едновременно с това подчертава, че повечето американски политици малко знаят за Европа, за да могат да я обединяват или разединяват. Бъдещето на Европа не зависи от това, което си мислят американските политици, а от това, което правят европейците, казва Кисинджър (впрочем, самият той роден в германския град Фюрт през 1923 г.).