Втори ден в няколко области на Централна България е обявена оранжева тревога за опасност от интензивни валежи. Това е втората по сериозност степен.

В тези области се очакват валежи между 30 и 50 литра на квадратен метър.

Най-тежко е положението в град Съединение. По данни на Гражданска защита през последното денонощие там са паднали 116 литра на квадратен метър.

В Пловдив са наводнени мазета, подземни и приземни етажи, гаражи и други обекти.
От „Гражданска защита" съветват да се изключи токоподаването в тези помещения и хората да напуснат докато проливният дъжд спре.

В града е обявено бедствено положение. Водата е заляла стадиона, жп-гарата, ромската махала и други по-ниски части на града. Броят на наводнените къщи предстои да бъде уточнен, съобщиха от МВР.

Има паднали части от стопански постройки, както и щети по инфраструктурата. 

Няма пострадали хора, причинени са само имуществени щети.

В Пловдив водата избива под налягане от шахтите и нивото й достига до 50 см в засегнатите помещения. До момента са получени над 30 сигнали за наводнени обекти, като сред тях са МОЛ „Галерия", избите на „Техническия университет" на бул. „Санкт Петербург" и на Регионалната дирекция по горите.

Голяма част от улиците в града са под вода.

На ул. „Богомил", на Коматевския възел и на жп-надлеза на Голямоконарско шосе е била оказана помощ на закъсали автомобили. Наводнени са подлезите на аптека „Марица", ПУ „Паисий Хилендарски", Централна гара. Работата по отводняването и пълното обезопасяване продължава.

Централните колектори за обратна вода в Пловдив са пълни и водата избива под налягане в ниските части на града. Това предизвика наводняване в мазета, подземни и приземни етажи, гаражи и други обекти. 

От „Гражданска защита" съветват да се изключи токоподаването в тези помещения и хората да напуснат докато проливният дъжд спре. Отводняването с помпи към момента предизвиква увеличаване на притока на водата, затова се изчаква налягането в колекторите да спадне, допълват от „Гражданска защита".

В някои села в Смолянско след обилните валежи има повреди по уличните настилки. Според метеоролозите валежите ще продължат.

Общинският щаб за ръководство и координация на спасителни и неотложни аварийно-възстановителни работи в община Пазарджик взе решение за обявяване на бедствено положение в 9 населени места, съобщиха от общинска администрация.

Това са селата Мало Конаре, Добровница, Априлци, Пищигово, Гелеменово, Сарая, Драгор, Черногорово и Сбор.

В тези села има най-много наводнени къщи. Екипи на пожарната и "Гражданска защита" са отводнили 35 къщи в Пищигово, 30 в Добровница, 29 къщи в Мало Конаре, 10 в Сарая и 6 в Гелеменово.

Бедственото положение се обявява от 16.00 ч. днес до четвъртък, 29 юли, 10.30 часа.
Рисково остава нивото на р. Луда Яна, съобщиха от щаба и затова в следващите 24 часа е осигурено денонощно дежурство при моста на главния път Пловдив-Пазарджик.

24-часов пост ще има в следващите часове и в с. Драгор поради очакващото се повишаване на нивото на р. Елшишка. Днес реката е скъсала дига и сега тече безконтролно към селото, каза на заседанието Кръстьо Кичов, началник на група "Оперативна дейност" в Гражданска защита - Пазарджик.

Около 50 литра на квадратен метър са валежите, паднали в Пазарджик през последните часове. 

От Хидрометеорологичната станция в село Ивайло отбелязаха, че са възможни щети върху земеделските стопанство в региона, както и че съществува опасност за хората.

Поройни дъждове заплашват да оставят без пътна настилка доста от улиците на Община Доспат. Зам.-кметът на общината Бисер Чаушев съобщи, че в момента се установяват щетите.

Най-сериозно е положението в кметствата Бръщен, Црънча и Любча. Засега няма наводнени къщи в доспатското село Любча, след като пороен дъжд отнесе доста от улиците на селото, уточни кметът на селото Велико Митков. В момента се прави оглед на улиците в селото.

Близо 75 литра на квадратен метър е количеството на падналите валежи в Чепеларе, като това е най-голямото количество дъжд, паднало в цялата смолянска област през последното денонощие.

Значително по количество дъжд се е излял и на Рожен - 60 литра на кв. м. 51 литра са паднали в село Манастир, община Лъки, а 48 литра на кв. м са паднали в Доспатско.

В Девин са отчетени 38.6 литра на кв. м, а между 31 и 36 литра в Мугла и село Триград. В Смолян са отчетени 20,6 литра, в Баните 18 литра.

Температурите в региона също са много ниски. 16 градуса е в Смолян, а 11,2 градуса на Рожен, като тези температури са характерни за пролетта. В Смолян реките са покачили незначително нивата си. По улиците има наноси от камъни и кал.