Златен противогаз за активен принос към обогатяване на софийския въздух с химически вещества за столичния кмет Йорданка Фандъкова са подготвили от екологично сдружение „За Земята”.
Поводът за „отличието” е проектът на столична община за изграждане на инсталация за изгаряне на отпадъци в ТЕЦ „София”.
Евгения Ташева от сдружение „За Земята” обяви пред медиите, че хората масово не знаят за плановете на общината, свързани с изгарянето на отпадъците. От организацията се обявяват против инсталацията, като изтъкват и че гражданите, които живеят около ТЕЦ „София” също не са съгласни.
„Това е безотговорно, скъпо и рисково решение за управлението на отпадъците”, коментира Ташева. По думите й 1/3 от отпадъците след изгарянето им ще останат под формата на пепел, част от която ще е силно токсична.
Около 40 кг на ден фини прахови частици в продължение на 30 години ще се бълват от инсталацията и ще тровят въздуха на столичани. 30 години е предвиденият работен период на съоръжението.
Флашмобът, организиран от „За Земята”, съвпада с провеждането на международна конференция на тема „От отпадъци към енергия – технологии, проекти, нови възможности за общините и бизнеса”, която се провежда в хотел „Балкан”. От екоорганизацията очакват Фандъкова, за да й връчат златния противогаз.
За столичния кмет е подготвен и обновен герб на столицата София, тъй като настоящият не отговарял на актуалната обстановка в града, свързана със замърсяването. На обновения е изписано: „Боклукът няма да ни сгрее, а градът ще разболее.”
Ташева подчерта, че не са били поканени на събитието и организират и провеждат флашмоба пред хотела, тъй като входната такса за участие в конференцията е 480 лв.
По думите й обаче Фандъкова трябва да направи сериозна организация за широко обществено обсъждане с участието на граждани, медии и институции по проблема.
Според нея трябва да се обсъдят не само екологичните и здравни ефекти, но и икономическите аспекти на този проект, тъй като според сдружението това е един от най-скъпите начини за справяне с отпадъците.
Столичната община трябва да направи разделното събиране достъпно за всеки един от своите граждани, а не хората постоянно да се оплакват, че кофите изчезват или са далеч, коментира още Ташева. Според нея всяка етажна собственост трябва да има комплект от контейнери за разделно събиране на био- и рециклируеми отпадъци отделно контейнери и за всички останали, които не стават за рециклиране.
„Тогава плащаме най-скъпо смесената кофа, по-малко за био-отпадъците и нищо за вторичните суровини, ако правилно сме ги разделили”, посочи Евгения Ташева.