Концесионерът на летище Бургас се е ангажирал да инвестира за периода от 2022 до 2026 г. над 50 млн. евро, от които вече са инвестирани над 7 млн. евро. Макар половината време да е минало, а реализираната инвестиция да е сравнително малка, от "Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт" АД все пак го отчитат като положителен резултат.

Позицията идва във връзка с вълната от недоволство, която бе предизвикана от предстоящото затваряне на летище Бургас от 7 до 30 март.

Концесионерът гарантира, че ще продължи да увеличава целогодишния трафик и свързаност на летището. "Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт" АД разполага и ще обновява инфраструктурата на летище Бургас като модерно и привлекателно летище за авиокомпании и пътници, отговарящо на всички изисквания за безопасност и сигурност. Това било приоритет №1 за компанията.

"Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт" АД е част от "Фрапорт Груп", обслужила през 2023 г. около 132 милиона пътници в повече от 30 летища. Развитието на Летище Бургас в съответствие с международните правила е задължително условие и се извършва в тясно сътрудничество с Министерството на транспорта и съобщенията от началото на концесията през 2006 г., въз основа на нашия Концесионен договор.

От началото на концесията през 2006 г. са инвестирани над 110 млн. евро в проекти на Летище Бургас, изтъква концесионерът.

Към момента основен и планиран от съображения за безопасност проект е пълната рехабилитация на пистата. Окончателно решение по този проект не е взето и съгласуването с държавните органи не е преминало. В тази връзка "Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт" АД още веднъж уверява всички заинтересовани страни, че всяко преустановяване на полетите на летище Бургас поради ремонтни дейности, ще бъде планирано изключително внимателно и потвърждава ангажимента си, че временното затваряне на летището за полети ще бъде за възможно най-кратък срок и няма да бъде през активен летен сезон.

Летището в Бургас се нуждае от рехабилитация на пистата

Летището в Бургас се нуждае от рехабилитация на пистата

Тя е необходима, за да може аерогарата да оперира по безопасен начин

Концесионерът отбелязва, че избягването на въздействието върху трафика и туризма е основен приоритет по време на рехабилитацията на пистата и всички други ремонтни дейности. Планирането на инвестиционните проекти се извършва от специалисти с международен опит от "Фрапорт Груп" и реномирани външни компании.

Никога не е имало опит за прехвърляне на трафика от Бургас към Варна, категорични са от "Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт" АД. И допълват - публичните спекулации за лимитирането на летище Бургас само до карго трафик са абсолютно неоснователни и вредни за развитието на туризма.

Концесионерът подчертава, че единствено авиокомпаниите решават дали да разкриват или закриват нови маршрути или да увеличават или намаляват трафика по обем или в целогодишни линии. Авиокомпаниите вземат решението си да използват летище Бургас единствено на базата на търговски съображения.

Трафикът на летище Бургас се промотира всяка година от "Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт" АД в най-значимите международни авиационни форуми и туристически събития, посочва концесионерът. Освен това авиокомпаниите и туроператорите често биват търсени и се правят предложения за нови маршрути, включително целогодишни. Това включва тясно сътрудничество с националните власти, като Министерството на туризма, национални и международни туроператори, общини и асоциации в туристическия сектор.

"Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт" АД подкрепя заинтересованите страни в усилията им за развитие на туризма по Българското Черноморие и остава отворен за всяко бъдещо сътрудничество в тази посока. Това включва развитието на зимния трафик на Летище Бургас, който исторически никога не е бил интензивен като най-дълго обслужваните маршрути са съществуващият и в момента Лондон Лутън - Бургас (16 последователни години) и спреният към този момент Москва - Бургас (11 години), заради санкциите срещу Руската Федерация. Концесионерът уверява, че прави всичко възможно, за да увеличи зимния трафик.

По време на среща днес между областния управител на Бургас и консулът на Турция в България Толга Оркун бе обсъдена възможността за партньорство чрез образователен обмен и бизнес инициативи, които да подобрят икономическите двустранни отношения между България и Турция.

На срещата Пламен Янев постави така важният за града и областта въпрос за намаляващите полети от и до летище Бургас. Той запозна гостите със ситуацията и подчерта важността на проблема за региона. Турският консул изрази съжаление за липсата на директна линия между Бургас и Истанбул, като посочи, че сухопътната ни граница не е в добро състояние.

"Както за г-н Янев, така и за мен добрата връзката между двете съседни държави е приоритет", подчерта Толга Оркун. Той увери Янев, че ще работи в тази насока и пое ангажимент своевременно да организира среща с представители на Turkish Airlines, с които да се обсъди евентуално бъдещо партньорство.