След повече от 50 години непрекъсната работа оловното производство в металургичния комбинат в Кърджали се прекратява, съобщи БНР.
Причината са продължаващите обгазявания на града със серен диоксид. От началото на годината са регистрирани 29 превишения на допустимите средночасови концентрации. Според представители на областната управа собственикът Валентин Захариев не е предприел мерки за спиране на обгазяванията въпреки дадения му от три министерства гратисен срок.
Заповедта за затваряне на завода е издадена от екоинспекцията в Хасково. Инспекторите ще спрат част от инсталацията за преработка на олово и оловни сплави. С метални пломби ще бъдат запечатани машините, които преработват рудния концентрат. В този цех се извършва близо 90% от общото производство в оловния завод.
Очаква се след затварянето на Оловния завод, с което се слага край на едно от най-старите промишлени производства в Източните Родопи, на борсата да излязат стотици работници. Металурзите в Кърджали прогнозират, че след оловния, ще затвори и другият завод - цинковият, а после и Горубсо-Мадан, където се добива рудата.
Прогнозите на синдикатите са, че така без работа ще останат над 1 000 души. Заради много работници, които се очаква да излязат на борсата, беше създаден кризисен щаб. Ангажираните в него ще се опитат да помогнат на останалите без препитание.
lotsopa
на 18.04.2011 в 15:38:08 #9ТАка е, когато само мутри могат да виреят тука, и политико-мутри. Причината е в матриала, че ги търпи. Тоя Захариев източвал колкото можал Кремиковци; не се бил познавал с Костов, ебаси вицовете. Че как Костов ще му даде Кремиковци, нали си е платил колкото трябва под масата, та да може да източва. Платено-пито. Какви инвестиции за екологично производство !? Нали някой трябва да ги контролира дали правят инвестиции или не. Ами да, Държавата трябва да ги контролира! Оная дето никаква я няма.
x-man
на 18.04.2011 в 15:09:43 #8@Бойко Борисов Ти наистина ли си вярваш, че някой влага пари за очистващи инсталации.......... просто на този в Кърджали му е омръзнало да плаща на еколозите. Нито един завод в България не отговаря на екологичните изисквания. Защото е много по евтино да се бутнат едни пари на тези които следят "нормите" отколкото да се дават за инсталации струващи милиони. То и Кремиковци беше в нормите, дори когато небето през ноща светеше червено........... като на Марс.
x-man
на 18.04.2011 в 15:05:57 #7Жалко за България............ обаче продължаваме да отиваме все по надолу....... след няколко години ще чуем същото и за ВМЗ "Сопот". Приватизацията ПРОДЪЛЖАВА......... някои хора осъзнават ли го това........ до кога, накрая само АЕЦ Козлодуй ще остане........ докато не я закрият и нея.
Бойко Борисов
на 18.04.2011 в 15:03:00 #6Такаа значи металургията остава в Пловдив Перник и Радомир който е "забравил" да вложи средства за намаляване на замърсяването да му мисли...
x-man
на 18.04.2011 в 15:01:42 #5Иначе схемата общо взето е една и съща като гледам. Приватизират се заводи на безценица, използват ги колкото могат с минимални инвестиции и после ги закриват, а след това на скрап .
x-man
на 18.04.2011 в 15:00:23 #4Бе тоя същия не държеше ли и Кремиковци едно време ?!
Zin
на 18.04.2011 в 14:56:56 #3Серен диоксид звучи малко по-така .. като продавач-консултат или хигиенист
бББ
на 18.04.2011 в 14:23:16 #2След уранодобива, производството на стомана и чугун, следва оловото... И СТИГА С ТОЯ СЕРЕН ДИОКСИД!!! На български се казва серен двуокис!
Олаф БГ
на 18.04.2011 в 14:00:21 #1Заводът бе купен от/чрез Си Банк и/за някакви офшорки... Някакви бивши ВКР-та дърпаха конците... Изгониха първо няколко кадърни инженери (вкл. специалисти по цветна металургия, като оставиха всякакви другу със странни специалности) Така фалира преди години цинковата част на завода. Сега фалира втората част. Ако си мислите, че това е хубаво събитие, грешите... В известен смисъл е погребение и сбогуване с източника на средства в един край.... Държавата "намаля" в Кърдажли... Обгазяванията винаги са били съпоставими с това на .... Орлов мост. Ей да не затворите и Цариградско сега? Сакън!