Лечението на Стария бряст в Сливен е успешно, процесът на гниене е спрял, е видно от дървото.
За втори път тази година Старият бряст в Сливен беше инжектиран срещу т.нар."холандска болест", съобщи БНР. Лечението извършват доц. Стефан Мирчев от Лесотехническия университет и Рашид Рашид, организатор на цялостния процес по диагностика, лечение и профилактика на дървото, в екип с доказани учени от чужбина.ще
Трябва да се оптимизират въздушният, водният и хранителният режим, заяви доц. Мирчев. Според него, ефектът от грижата за столетника вече е видима.
"Вгледайте се в листата по цялата корона, тъмнозелени са. И за първи път в нашата страна реализирахме използването на два уреда - резистограф и арботрон. Поканихме Франк Ринг, който е изобретателят на тези уреди, и елитни германски учени, за да може всичко да бъде максимално прецизно. Според доктор Франк Ринг, хубавата вест е, че процесът на гниене е спрял", заяви доц. Мирчев.
Хилядолетният Стар бряст е символ на Сливен и дърво на Европа. Инжектирането на фунгицида е част от мерките за запазване живота на дървото.
Първата доза от лекарството бе инжектирана през пролетта, а последната ще бъде поставена наесен. Тогава ще се направи и допълнително обрязване на клоните и торене на Бряста.
Фунгицидът, който бе инжектиран в сряда, е предназначен да предпази Стария бряст от трахеомикоза, заболяване, наричано още „холандска болест“. Болестта, която се пренася от корояди, е изключително опасна. Освен брястове, тя засяга и дъбовете. Ако няма лечение, дърветата загиват.
Между 25 и 30% е здравата част на Стария Бряст. Загниването е спряло, и не застрашава дървото. Огромните хралупи, които са отворени в дънера, не са опасни, категоричен бе доцент Мирчев. За да се предпази дървото от разцепване короната му бе редуцирана, изсъхналите клони – отстранени, а здравите бяха укрепени с въжета тип „кобра“.
Бяха направени и декоративни капаци на хралупи, поставени бяха и уреди, които следят растежа на дървото, разказа пред Фокус лесовъдът. Наесен, освен лекарството, Брястът трябва да бъде допълнително укрепен. Под здравите клони трябва да бъдат поставени подпори, допълнително в почвата трябва да бъдат привнесени и хранителни елементи.
Това ще гарантира опазването на дървото, а за да се удължи живота му са необходими непрекъснато наблюдение и контрол, заяви доцент Стефан Мирчев.