Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) ще препоръча на кмета на Община Бяла да наложи строителна забрана до приемането на Общ устройствен план на общината за срок от две години. Това обяви заместник-министър Николай Нанков на пресконференция във връзка с възлагането на задание за изработка на Общ устройствен план на Община Бяла от страна на министерството.
Пресконференцията е провокирана от високия обществен интерес за запазването на защитената местност Карадере, влизаща в землището на Община Бяла.
Нанков уточни, че само изработването на Общ устройствен план би гарантирало преразглеждането на приетите от Община Бяла подробни устройствени планове в землищата на Община Бяла и съобразяването им с екологичните изисквания. Така на практика МРРБ може само да препоръча на кмета да забрани строителството, но не може да го задължи. Само с приемането на Общия устройствен план, каквото задание има от 2014 г., той може да бъде подложен на съгласувателни процедури и обществено обсъждане. Срокът за това е два месеца и половина.
Последното съгласувателно становище, каквото е необходимо по Закона за устройство на територията, е изпратено в МРРБ през май месец. Целта на изработването на плана е да стане ясно къде може да се строи и къде тези подробни устройствени планове, приети от Общинския съвет на Бяла, не отговарят на законовите изисквания. Очаква се в рамките на два месеца и половина МРРБ да възложи изработването на Общ устройствен план. Според заместник-министър Николай Нанков той е единствената гаранция за защита на обществения интерес, тъй като паралелно с общия устройствен план се възлага и изготвянето на екологична оценка, която подлежи на обществено обсъждане.
През 1997 г. е одобрен териториален устройствен план на Община Бяла по препоръка на Световната банка. Той е с петгодишен период на действие, без да се изменя, което трябвало да осигури стабилността му. С одобрените от Общинския съвет на Бяла и влезли в сила подробни устройствени планове от 2004 г. има предвидени значителни територии за урбанизиране. Има и влезли в сила изменения, регламентиращи изграждането на вилни зони и курортни територии. За някои от тях, каквото е землището при река Вая, където също има плаж, има влязло в сила решение на Върховния административен съд, което е в полза на предприемачите.
Заместник-министър Нанков изрази учудването си от протеста пред прозорците на учреждението, тъй като именно то е създател на концепцията за така наречените екоплажове. С приемането на нов общ устройствен план може да бъде извършена ревизия на цялостното застрояване в унисон с новите разпоредби в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие и обособяването на различни зони в него.
Нанков изрази учудване защо екологичните организации се опитват да спрат възлагането на общите устройствени планове, тъй като с приемането им е задължително изработването на екологична оценка. Тя подлежи на обществено обсъждане и едва след това те би следвало да бъдат актуализирани и дори отменени.
„Нашето министерство бе инициатор на създаването на концепцията за екоплажове, включително Карадере”, коментира заместник-министърът. Той уточни, че целта му е, спазвайки закона да се урегулират максимално обществените интереси.