Председателят на Общинския съвет в Садово Атанас Телчаров призовава за предприемане на спешни мерки относно окончателното преустановяване на обгазяванията в района на село Катуница в писмо до служебния премиер Димитър Главчев.
Припомняме, че в края на октомври пламна бивше депо за утайки на пречиствателната станция за отпадни води на Садово в землището на Катуница, като бе отчетено замърсяване на въздуха, а огънят още не може да бъде загасен, тъй като гори в голяма дълбочина.
"Надявам се в срок до 8 ноември 2024 г. да успеете да решите проблема, в противен случай си запазваме правото чрез протест да изразим гражданското си недоволство на 9 ноември 2024 г.", пише Телчаров. Той допълва, че очаква Главчев да го информира за действията си в разумно кратък срок.
Шефът на местния парламент се оплаква от неспособността на ръководството на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" (РДПБЗН) в Пловдив и сформирания областен кризисен щаб да се справят с тлеещите останки от депото за утайки в землището на селото. Той изтъква, че ежедневно получава множество сигнали за обгазяване от жители на Катуница, Ягодово, Крумово и Караджово, които го уведомяват, че в различни часови интервали всеки ден усещат задушлива миризма във въздуха и дишането им се затруднява.
Телчаров подчертава, че държавата не може да реши този проблем за девети пореден ден. Той добавя, че в Катуница два пъти са горели огромни количества складирани бали със слама без да се е усещала подобна задушлива миризма, въпреки че нивата на праховите частици също са били доста завишени. "Това буди тревога в съгражданите ни и води до обосновани предположения, че във въздуха, който дишаме има и други вредни вещества. Разбирам, че техниката, с която разполага РДПБЗН-Пловдив, е недостатъчна и съм благодарен на всички редови пожарникари, на чиито гръб се падна отговорността денем и нощем да обработват утайките с наличните им средства, но резултат няма", отбелязва Атанас Телчаров.
Председателят на Общинския съвет в Садово също недоумява защо в борбата с огъня не участват хеликоптери, макар авиобаза Крумово да се намира само на 2 километра от проблемния участък.
"От кризисният щаб твърдят, че в случая няма как да се използва един от основните методи за прекратяване на пожари "запръстяване", заради спецификата на терена, но при разговори с мен това твърдение бива оборвано не от един и двама собственици на машини, занимаващи се с такава дейност", заявява още той.
Като основен виновник за ситуацията Телчаров сочи ВиК-Пловдив, чийто принципал е Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), защото от страна на водоснабдителното дружество не били изпълнени дори минимални противопожарни мерки. Той добавя, че не се е контролирало заплевяването върху утайките и дори не са били изградени буферни ивици, които да възпрепятстват прехвърлянето на пламъци от други имоти.