На днешната дата, 3 април, отбелязваме 146 г. от обявяването на София за столица на България. Решението за това е взето на Учредителното събрание в старопрестолния град Велико Търново.
Предложението София да стане столица на страната е на историкът Марин Дринов. След Освобождението София представлява малък град с малко над 11 000 души население.
Една от причините София да бъде избрана за столица е, че от тук минават главните централни пътища в България, които са такива и на Балканския полуостров, именно през нея минава диагоналният път за Цариград, както и главният меридианен път в България по долините на Искър и Струма, пише проф. Иван Батаклиев в "Географското единство на българските земи".
По случай годишнината от обявяването на София за столица, Столична община организира празнични събития - документални изложби на открито в Градската градина и в градина "Кристал", концерти, инициативи за деца.
От 12.30 ч. в Градската градина пред Народен театър "Иван Вазов" концерт ще изнесе Гвардейският представителен духов оркестър, а от 18.30 ч. в Ларгото ще свирят музикантите от Софийския духов оркестър към Дома на културата "Искър" с диригент Васил Делиев.
Регионалният исторически музей - София обявява вход свободен, както и Софийската градска художествена галерия и филиалите ѝ - галерия музей "Дечко Узунов" и галерия "Васка Емануилова".
Историческата обиколка "Зад фасадите на "Париж" №1 и "Московска" №33" със Здравко Петров от платформата "Исторически маршрути" ще се проведе от 11.00 ч., 13.00 ч., 18.00 ч. и 19.00 ч. Посетителите ще имат възможността да се насладят на архитектурната красота на дома на фабриканта Киро Стефанов на улица "Париж" №1 и да разгледат старото Интендантство към Двореца - днешната сграда на кметството на улица "Московска" №33.