Премиерът Сергей Станишев откри обновения храм „Свети 40 мъченици" във Велико Търново и дари от името на Министерския съвет църковна утвар и икона на „Св. Иван Рилски".

Радостен повод ни е събрал днес, на Кръстовден - възстановяването на една от историческите църкви на България „Свети 40 мъченици", която носи в себе си огромен исторически заряд и ни дава вдъхновение за бъдещето, заяви на церемонията Станишев.

След по-малко от 4 месеца България ще стане член на Европейския съюз, където ще влезем с 2 неща: хората - с таланта, ума и трудолюбието си, и с нашето духовно и културно наследство и настояще, посочи още премиерът.

Влизаме в Европа със самочувствието на държава, която е дала много на света и ще дава още.
Там България ще влезе като страна на свободни хора със самочувствие, в която добрите дела са водещи и която дава принос за цяла Европа, допълни той.

Министър-председателят Сергей Станишев благодари на всички архитекти, строители, историци, археолози и изкуствоведи, които алармираха обществеността и двете последователни български правителства положиха немалко усилия за възстановяването на храма.

Стотици граждани и гости на Велико Търново присъстваха на тържеството в църквата „Свети 40 мъченици".

Тук бяха и вицепремиерът Емел Етем, министрите Стефан Данаилов, Асен Гагаузов, областният управител Тошко Никифоров, кметът Румен Рашев, народни представители.

Каноничната част по откриването бе водена от митрополит Григорий.

В словото си при откриването на обновения храм министърът на културата Стефан Данаилов подчерта, че неговото възстановяване е достойно дело, тъй като културата е онова, което остава, когато всичко друго вече е забравено.

Той съобщи още, че ръководеното от него министерство предвижда сериозни средства за възстановяването на Трапезица и изрази надежда, че догодина ще бъдат обновени още 4 църкви.

Църквата „Св. 40 мъченици" е от най-значимите обекти на културно-историческото наследство на България.

Тя е построена и стенописана през 1230 г., а на 22 септември 1908 г. в нея е прочетен манифестът за обявяването на независимостта на българската държава.

През 2002 година част от пътя над храма бе разрушен, което увреди частично и църквата.

Проектът по възстановяването и практическото му осъществяване бе под методическото ръководство на Министерството на културата.

Вложени са около 2,5 млн.лв., а Комисията за защита на населението при бедствия и аварии към Министерския съвет, в продължение на няколко последователни години, отдели необходимите средства за укрепването на пътя над църквата - 500 000 лв.

При големите наводнения през миналата година Областната дирекция „Гражданска защита", Регионалното звено „Противопожарна и аварийна безопасност" и всички държавни и общински организации се включиха в спасяването на храма.