В Котел продължава работата по възстановяване от щетите, нанесени от проливните дъждове през почивните дни, съобщи Нова телевизия.
В града беше обявено частично бедствено положение. Над 200 къщи пострадаха след приливната вълна, като 50 от тях имат нанесени сериозни щети.
Там огледите на щетите са приключили. Комисията, която да направи опис на щетите по къщите, беше назначена още в събота и тя работеше и в неделя, обясни зам.-кметът Шериф Кованджъ.
Той увери, че няма къщи, които може да паднат, но има унищожена покъщнина. Семействата ще бъдат подпомогнати.
На 26 юни бе обявено частично бедствено положение в Антоново, Котел и Горна Оряховица.
Пред БНР от общината в гр. Котел са заявили, че количествата валежи са основната причина за наводнените улици в ниската част на град Котел - 60-те литра на квадратен метър са затруднили канализацията и затова водата е тръгнала по улиците.
Наводнението в този град става за втори път в рамките на две години на една и съща дата - 26 юни 2019-а и 2021 г. След първото наводнение и последвалия ремонт не са направени достатъчно дъждоприемни шахти. Малкото шахти не работят нормално.
След наводнението комисия от община Котел започна да описва щетите в пострадалите домове. Днес ще бъдат обходени и последните къщи, съобщи заместник-кметът Шериф Кованджъ.
"Наистина има доста наводнени къщи. Част от тях нямат чак такива щети и те не предявяват такива претенции, но има около 50-60, където има нанесени щети", обясни Кованджъ.
Възможно е да се предложи промяна на местния бюджет, за да бъде гласувана сума за подпомагане на пострадалите, допълни заместник-кметът.
Много от къщите са разположени в ниската част на града, а някои са направо в дерето, на метри от реката. Когато тя придойде, залива дворовете и част от домовете. Когато и улицата се превърне в река, опасността за живеещите там се увеличава.
"Имаше съмнение, че канализационната мрежа е запушена. Това не е така - преди 15-20 дена поканихме старозагорска фирма, която направи оглед, беше почистена канализационната мрежа", увери Шериф Кованджъ.
По думите му канализационната мрежа просто не може да поеме "новите количества, които се появяват, а те на какво се дължат, вече трябва да се направят анализи".
В деня на наводнението и кметът Коста Каранашев потвърди, че част от къщите около реката са незаконни. Проблемът на една от улиците - "Иглика", е, че е дере в извънурбанизираната територия. То трябва да се почисти, да се канализира и да се направи нова отводнителна система до реката, но разходите не са по силите на общината.
Жителите на тази улица смятат, че проблемът е в канализацията. "Шахтите са запушени. Асфалтът е направен върху шахтите. Това е от предния път, когато се случи, го асфалтираха и върху шахтите."
"Само казват, че е почистено. Тази тръба върви точно тук, под асфалта, дето трябва да е чистена и се влива покрай тая улица, и влиза в реката, но тя е задръстена", обясниха пострадалите пред общественото радио. Те казаха, че след наводнението никой не е дезинфектирал.