Хората в Русе са започнали да събират пари, за да се преборят с комарите, предаде БНТ. Шест фирми вече са дарили на oбщината близо 10 хиляди лева.

Местната администрация е обявила банкова сметка за набиране на средства за третиране срещу насекомите, защото парите в бюджета не достигат, а държавата не е превела нито лев.

Русенци и хората на крайдунавските села от години не помнят такава хапеща напаст. С високото ниво на река Дунав, дъждовете и горещото време комарите се размножават много бързо и проблемът не може да се реши, въпреки че беше извършено пръскане още през май. Освен фирмите, и гражданите са готови да отделят пари от семейния си бюджет за войната с насекомите.

Вечерно време не може да се стои - нито да седнеш навън да вечеряш, нито да се събереш с някого. Бихме дали пари, само да опръскат, оплакват се русенци.

Кметът на Русе е изпратил писмо до премиера Бойко Борисов с молба за отпускане на допълнителни пари. По изчисления на местната администрация, едно пръскане срещу комари струва 50-60 000 лева.

От общината вече преговарят и с мобилните оператори за възможността да се набират средства и чрез SMS. Предложението за това дошло от сформирана в социалната мрежа Фейсбук група "Искам да се пръска против комари в Русе".