
Застрашена е реколтата от 900 000 декара пшеница и ечемик. Във Врачанско не е валяло от 4 месеца и слънцето и вятърът са изсмукали цялата влага от почвата. По нивите земята се е напукала на дълбочина до 50 см.
Дъжд не е валял от 28 януари.
Хората доста се тревожат, много животни се отглеждат, а от сушата няма трева, няма посеви, каза Диан Дамянов, кмет на с. Чирен.
В този регион от много дълго време няма капка дъжд. Почвена влага няма, запасите са нищожни и изчерпани напълно, допълни Богомилия Коцева - директор на Регионалната служба за растителна защита-Враца.
Сега е моментът да се наливат житните класове, коментират земеделците, но зърното ще остане съсухрено и некачествено.
Ако не завали до седмица-две, реколтата ще бъде напълно провалена и хората очакват поскъпване на брашното и хляба.