Икономическият министър Трайчо Трайков си тръгна от „Светилището на Орфей" край Татул с пръчка от уникален български винен сорт, подарена му от директора на Историческия музей в Кърджали Павел Петков, който открил лозницата през 2006 г.
Изследванията показали, че е т.нар. аборигенска лоза, т.е. автентична. Сортът, наречен „Сълзата на Орфей", съчетава вкусовите качества на мавруд и каберне и е с висока захарност - 26%.
За първи път миналата година направили вино от гроздето, а десетки изби от България и чужбина поръчват пръчки за прихващане.
Министър Трайков посети комплексите Татул и Перперикон. „Харесва ми това, което виждам тук - археолозите са свършили чудесна работа, обектите са добре социализирани, с добра инфраструктура. Харесват ми и заради усещането, което човек има в източните Родопи и точно на тези места - разбрали са го хората много преди нас, време е ние да покажем на още повече хора как могат да се почувстват тук", подчерта той.
Според него може да се направи още много за популяризиране на тракийското наследство в България, което е много добра визитка на страната ни и нещо, което ни прави уникални. По думите му това е начин да се повиши профила и качеството на българския туристически продукт - с разнообразно предлагане, разработване на алтернативните форми на туризъм и привличане на повече и по-платежоспособни туристи.
Националният план за развитие на културния туризъм беше приет още в края на 2009 г. Сега искаме да направим следващата крачка, с която да интегрираме всички възможни източници на финансиране в една обща стратегическа рамка, допълни министърът.
По думите му целта е да се въведе общ интегриран подход, който да следва приоритетите на държавната политика в туризма и който да бъде заложен в стратегията за развитие на сектора.
нов българин
на 14.02.2011 в 02:06:28 #3тази пръчка Трайков къде я скри ???
jasentcho
на 13.02.2011 в 22:25:39 #2Нали утре е празникът на виното, любовта, лозята и пр., така че да Ви светна по този повод. Така наречената "проста пръчка", като горецитираната, живее като лоза най-много 4-5 години и умира от ухапванията на дребно паяче, наречено филоксера, пренесено от Америка през 19-ти век. За избягване на това има или хибридни сортове- Унгарка, Алжирка Липа и др., които са смесица от американска и европейска лоза, или се присажда на "американска подложка". Понастоящем всички промишлени плододаващи лозя са на американски корен, което означава, че виното от тях, така или иначе няма качествата на виното, което са пиели преди 150-200 години. Това е цената на глобализацията във винения отрасъл. А колкото до въпросния стар сорт, ако не е на американска подложка, едва ли ще оцелее дълго. А, сложен на американски корен, вече няма да е с качествата на старото тракийско вино. Просто светът е такъв- искаме да сме мобилни, задоволени и т.н., но се загубва автентичността. Виното от времето на Омир, просто не можем да го опитаме. Това е.
Комита
на 13.02.2011 в 18:30:38 #1Ами абориген аборигенска лоза ще сади.