"Подадохме сигнал, че проблемът с боклука от болниците на София трябва да бъде решен. Трябва всички да се събудят от зимния сън и не можем да позволим такъв тип отпадък да влиза в Столичното предприятие за третиране на отпадъците."
Това заяви кметът на София Васил Терзиев в ефира на bTV. Той запита защо продължава боклукът на болниците да се смесва с битовия отпадък "Нашият апел и надежда е всички компетентни органи да вземат най-накрая мерки, за да решат проблема. Не сме спирали да приемаме боклук от болниците, но това, което правим, е да не позволяваме да влиза опасен отпадък", посочи той. Терзиев бе категоричен, че опасен медицински отпадък няма място в кофите за битов отпадък.
Градоначалникът повтори вчерашното уверение от зам.-кмета Надежда Бобчева, че няма опасност от епидемия в София заради опасен боклук от болниците.
Той каза още, че вече е глобена повече от една болница.
Терзиев обясни, че в завода за боклук всичко се изсипва на площадката, проверява се дали има опасен отпадък и ако се установи такъв, се връща. "Проблемът не е в завода, не е в заповедите, а в институциите, които трябва да се събудят и да си свършат работата", отсече той.
За неосъществената закана на Столична община за спиране на приемането на всички болнични отпадъци след пореден случай на нерегламентирано смесване на опасен болничен отпадък с битова смет, Васил Терзиев коментира, че съобщението е дало своя ефект и че е много важно да опасният медицински боклук да се гори в болниците, а не да се сепарира на площадката в завода за боклук. "Не може на хората в завода на ръка да сепарират спринцовки и тъкани от кенчета от кола. Това е поредният случай, когато става дума за боклук и се гледа на грешното място. Проблемът с боклука започва от болниците", подчерта той.
Темата коментира и директорът на СПТО Николай Савов пред БНТ. "Тази година за първи път върнахме камион, засичахме на няколко пъти, разбира се, че има проблеми, самите работници ни сигнализираха, че са виждали подобни отпадъци и затова продължаваме да ги правим стриктно проверките", посочи той. Савов обясни, че се проверява и по документи какъв е всеки отпадък и откъде е взет.
Той отбеляза, че е напълно нормално всяка болница да генерира смесен битов отпадък и няма абсолютно никакъв проблем да за приемането му. "Проблемът е, че заедно със смесения битов отпадък тихо-мълком се изхвърлят и чували с ясна маркировка за опасен отпадък и в тях се виждат кървища, спринцовки и всичко друго, което създава голям риск за население", добави Николай Савов.
Служители в завода за боклук твърдят, че при ръчно сепариране са попадали на чували с битов боклук, в които е имало прикрити чували с биологичен отпадък и е имало инциденти с някои от работещите в СПТО.