Повече от 120 метеора в час падат към Земята. Това е пикът на най-големия метеорен дъжд Геминиди. След 20,00 часа звездният поток се вижда от цяла България. Най-добре се наблюдава метеорния дъжд, ако сте далече от големия град.

Геменеидите са ярки метеори, често болиди. Именно за това, те привличат вниманието на мнозина любители на звездното небе. Астрономите считат, че геменеиди са породени от облаци и частици, разхвърляни в космическото пространство от астероида Фаетон. Пенчо Маркишки, физик в Института по астрономия с национална астрономическа обсерватория Рожен, разказва за явлението.

Става така, че когато комети, или астероиди обикалят около слънцето, било под действие на слънчевите лъчи, било по други причини, се разпадат частици от тях. Тези частици също обикалят по някакви орбити Слънцето, подобно на Земята и в определени периоди от годината, когато Земята минава през такива облаци от космически частици, в ясните нощи се наблюдава повишен брой падащи звезди, заяви пред БНР Пенчо Маркишки.

Освен метеорният поток, достъпна за наблюдение с бинокъл, или телескоп, е и малката комета Каталина. Нея можем да видим, припомня ученият.

Сутрин, преди зазоряване в посока изток-югоизток в съзвездие Дева, но е достъпна само с бинокли. Тя в момента има вече проявени две опашки. Едната опашка е прахова, с жълтеникаво бял цвят. Другата е така наречената плазмена. Това е йонизиран газ от слънчевите лъчи. Тя е синкава на цвят.