Инициативата "Европейска нощ на учените 2023", която Европа тази година отбеляза на 29 септември, за пореден път даде възможност да бъдат представени пред щирока аудитория редица дейности по изграждане на Център за компетентност "ХИТМОБИЛ - Технологии и системи за генериране, съхранение и потребление на чиста енергия".
Учени от водещата на проекта организация Институт по електрохимия и енергийни системи "Акад. Евгени Будевски" (ИЕЕС-БАН) и от Единен център за иновации (ЕЦИ-БАН), партньор по проекта, представиха на щанд в столичния Античен културно-комуникационен комплекс "Сердика" напредъка по проекта. Чрез каталози те запознаваха с инфраструктурата и новото модерно научно-изследователско оборудване в три от лабораториите на Центъра. Предлагани бяха и други печатни рекламни материали с информация за проекта.
Демонстрацията на първия в България, регистриран чрез ЦК "Хитмобил", водороден електромобил бе сред най-атрактивните изяви на тазгодишното събитие. До късните часове на деня той бе обект на интерес от страна на любознателни гости на събитието и случайни минувачи от различни възрасти. По време на демонстрацията посетителите получиха и специална брошура с информация за първата изграждана в страната мобилна зарядна станция, която ще е част от Лаборатория 6 на ЦК "Хитмобил". Към тези първи стъпки за навлизане на водородния транспорт в България и региона подчертан интерес проявиха и представителите на медиите, отразяващи събтието.
Изгражданата към ЦК "Хитмобил" Пилотна линия за асемблиране на клетки тип "Пауч" за литиево-йонни батерии също бе представена в "Европейска нощ на учените 2023". Постер запознаваше със структурата, оборудването и технологичните процеси от производствената линия, която ще позволява на предпроизводствен етап в реални условия и мащаб да бъдат изследвани активни материали и електролити за литиево-йонни батерии.
Източник: ХИТМОБИЛ
В България Европейската нощ на учените 2023 се осъществява с финансовата помощ на Европейския съюз по дейностите "Мария Склодовска-Кюри" на Програма "Хоризонт Европа" в рамките на проект K-TRIO (Учените в триъгълника на знания), както и с подкрепата на екипа на проект УНИТе (Университети за наука, информатика и технологии в е-обществото), финансиран от Европейския фонд за регионално развитие чрез ОП "Наука и образование за интелигентен растеж" 2014 - 2020.