Продължаваща с десетилетия серийна фалшификация на български исторически артефакти, бе разкрита вчера на пресконференция в БТА, дадена от Тодор и Боряна Йотови. Подмяната на писмени извори и тяхната интерпретация е била част от обществената дейност на братята Стефан и Цветан Гайд, които се самопровъзгласяват за възстановители на трако-българската идентичност и регистрират вероизповеданието "Тракийската църква".

В книгите си "Тракийското Писмо Декодирано", "Тракийските Послания" и "Тракийските Хроники", фамилия Гайд представят като "истини" свои явни фалшификации на артефакти от неолитната балканска древност, наследството на траките-беси и до християнската епоха.

Защо тези фалшификации на исторически факти са опасни за българското общество?

1. Подмяната на писмени извори и тяхната интерпретация е била част от обществената дейност на братята Стефан и Цветан Гайд, които се самопровъзгласяват за възстановители на трако-българската идентичност, като последният регистрира и вероизповеданието "Тракийската църква".

2. Варварски посягат на българското и световно езиково и културно наследство. Освен че се обявяват за възстановители на древния тракийски епископат и за посветени в тайните на предхристиянското поклонение към Исус Христос, на орфизма и на богомилите, фамилията Гайд последователно и систематично подменя факти в хроники за българската и световна история, измислят нови хроники и "свещени книги", които представят като "библията на трако-българите", и правят препратки към несъществуващи документи от водещи световни библиотеки.

Снимка 682085

Източник: Месоуре

3. Манипулациите достигат до там, че написаните от братята Гайд "послания" се представят за древни апокрифи (в действителност, повърхностна компилация от отдавна известни документи, предимно от Древен Египет). Например, доказателството за съществуването на основната книга, подкрепяща Гайд-версията за историята на трако-българите, наричани "Богари", се базира на препратка към писмо на папа Йоан VIII до княз Борис, което обаче не фигурира в нито един познат исторически източник.

Снимка 682117

Източник: Месоуре

4. Фамилия Гайд управлява и регистрираното вероизповедание "Тракийската църква", в което членовете са подканени да плащат приноси - десятък от финансовите си приходи, да пропагандират научните и верски фалшификации, и да подпомагат дейността на НПО-та, популяризиращи доктрината Гайд.

5. Чрез добиващия популярност "Фестивал Тракийски Мистерии" - също под контрола на Гайд, фалшивата доктрина на братята и техните наследници получава достъп не само до медиите, но до общини, музей, културни интуиции, училища и най- важното - до младежи, които са най-лесни за манипулации и промиване на съзнанието.

Снимка 682092

Източник: Месуоре

Част от представените на пресконференцията фалшификации включват текстове от Евангелието според Йоан, пръстена от Езерово, Кьолменския надпис, както и древен амулет, известен като "плочката от Тартария", който според Гайд е "втората плочка на Орфеевия завет", около който е построена цяла система от ритуали, предмети, образи, музика, "думи и текстове" от трако-християнска обредност, възстановена според "Метода Гайд". Ето един красноречив пример от пресконференцията.

Снимка 682118

Източник: Месоуре

За да "докажат" връзката с българите, братята Гайд претендират (отново базирано на доказани археологически и исторически фалшификации), че египетският бохарски език, използван в богослуженията на Коптската православна църква, е в действителност наследник на "древния тракийски език". Това е изключително удобна манипулация, защото бохарски лесно се представя за "богарски" - български език или език на Бога. Това отново е "доказвано" с явни фалшификации в текстове на Светото Евангелие, както и позоваване на несъществуващи версии на писания от Ватиканската библиотека, Британския музей и др. Още доказателства може да се видят във видеото тук.

Боряна и Тодор Йотови са си сътрудничили с братята Гайд и познават отблизо развитието на общността, както и на двете НПО, които към днешна дата са "лица" на достъпа до широка аудитория и примамка за неподозиращи българи с духовни и естетически търсения и национално самосъзнание - "Академия Орфика" и Институт по Т-Наука.

Изследванията на Боряна и Тодор ги довеждат до противоречия с братята Гайд и близкото им обкръжение. След опити да осветлят отклоненията по отношение на инжинирания от Гайд култ, както и потенциални финансови злоупотреби под маската на регистрирано вероизповедание, те биват подложени на очерняща клеветническа кампания и тормоз, включително срещу децата им и близкото им обкръжение.

"Пропагандирането на лесни и подхранващи вече подменения патриотизъм отговори за националната ни идентичност става основа и за последните начинания на Цветан Гайд и синовете му - представянето им като лидери на обществени каузи, като политически анализатори, а самият Цветан Гайд - и като възродител и изпълнител на нова национална доктрина, с претенции за монопол върху "вярното" тълкуване на вярата, културата и пътя напред за България. Иронично е, че Цветан Гайд се представя за "академик" без каквато и да е академична хабилитация, а в биографията му, покойният вече Стефан Гайд е представян, измежду другото, като "доктор по философия, доктор по Богословие, Негово Превъзходителство - DVX - Граф Стефан Гайд-Арих Хесе Монферрад, Патриарх на Тракийската Църква, а след кончината му - и светец)", заявява Тодор Йотов.

Резултатите от независимите проучвания, касаещи фалшификациите на Гайд с историческото, езиково и духовно наследство, са малка част, представена в Приложение-брошура, от онова, което Боряна и Тодор Йотови разпознават като "възвръщане към чистите корени на исконната духовна идентичност на човека" и "отделяне на житото от плявата", и което представят в предстоящата си книга "МЕСОУРЕ - Неолитният Символ на Вяра и Новозаветният Архе-Език".

Кои са организаторите на пресконференцията:

Боряна Рачева-Йотова е създател на първата българска глобална fintech компания - ФинАналитика, и има над 20 години опит в създаването на софтуерни продукти и решения за управление на риск и финансови портфейли. В последните 7 години е била Старши вицепрезидент във мултинационална компания. В тази си роля тя ръководи продуктите и решенията в областта на риска и математическите аналитики, което включва математическо проучване, разработка на продукти и бизнес стратегия. Понастоящем стартира нов проект в областта на финансовите пазари и DLT/Blockchain. Боряна Рачева-Йотова е съавтор на седем патента и автор на публикации във водещи световни издания за финанси и математически науки. През 2018 година е наградена от Уотърс Технолъджи като Риск професионалист на годината, на база на постиженията си в областта на създаването на софтуерни решения за управление на риска и превеждането на последните академични открития в практически приложения, за да се отговори на нуждите на практикуващите във финансовата индустрия. Боряна Рачева-Йотова е Магистър по Статистика и Вероятности от Софийския университет и Доктор на Науките от Университета "Лудвиг Максимилиан" в Мюнхен.

Боряна е и дългогодишен изследовател в областите сравнителна религия, лингвистика и културна антропология, съавтор на първата българска книга за вдъхновението "Йероглифите на Вдъхновението говорят от Тракия", 2012.

Тодор Йотов е предприемач, ментор и лектор в технологични, бизнес и обществени формати, и инициатор на благотворителни и обществени инициативи за споделяне, образование и култура. С последните си стартъпи създава иновативни продукти за взаимодействие между човека и технологиите, мултимедия, DLT/Blockchain FinTech, AI творчество и информационна сигурност. Тодор е съ-изобретател на портфейл от технологии за киберсигурност и на методология, позволяваща създаването на уникални индивидуално персонализирани системи за защита и комуникации в среда, белязана от Изкуствен Интелект и квантова трансформация. Управлява издателство на детско онлайн съдържание за промотиране на ранен контакт с литературата и изкуствата, естетика и безопасност в общуването в електронна среда, и достъп до образци на културното и литературно наследство. Тодор има магистърска степен по финансов инженеринг от Hector School of Engineering and Management, University of Karlsruhe, бакалавърска степен по бизнес администрация от Софийския университет и магистърска степен по сценични изкуства.

Тодор е дългогодишен изследовател в областите Богословие, лингвистична и социално-културна антропология, и съавтор на първата българска книга за вдъхновението "Йероглифите на Вдъхновението говорят от Тракия", 2012.