Какво означава думата "многообразие" и как би го обяснил на 5-годишно дете? Точно този въпрос задава Деница Сотирова на изкуствения интелект ChatGPT. Един от отговорите, които дава чатботът, е, че многообразието е като подреждане на пъзел - всяко парче е с различен цвят и размер, но всяко едно е важно за общата картина и има своето място в нея.

Деница е HR бизнес партньор в Yettel, като многообразието, равенството и включването е една от ключовите области, по които работи. Това е и една от темите, които независимата световна организация Top Employers Institute одитира при сертифицирането на компании от цял свят с Top Employer.

Деница Сотирова

Източник: Yettel

Деница Сотирова

Наскоро Yettel стана първият телеком у нас, получил престижното отличие за своите работодателски практики. В областта на многообразието постига впечатляващия резултат от 90,74%. Това е много над средното, което сертифицираните в световен план телекомуникационни компании постигат в тази област.

Какво обаче прави Yettel в тази посока?

Рамо до рамо

Това е една от най-емблематичните програми на компанията, започнала още през 2015 г. Тя дава възможност на хора със специални потребности да намерят своята реализация и подпомага професионалното развитие и социалната им интеграция.

Yettel избираме да се обръщаме към хората с увреждания като към хора с различни възможности. Думите, които използваме, са изключително важни, за да не създаваме погрешни нагласи и да не влизаме в капана на предразсъдъците", казва Деница, която е и ръководител на "Рамо до рамо".

В рамките на две години участниците работят по конкретен проект в избрана от тях област. Ако позицията им позволява, могат да работят и напълно дистанционно. "Да попаднат в реална бизнес среда за тях е голямо предизвикателство - има я неувереността дали ще се справят, има го срамът да попитат и притеснението дали някой няма да ги осъди. Нашата цел е да създадем такава среда, че да не усетят нито едно от тези неща", добавя тя.

За целта всеки участник минава през специализирано въвеждане в работния процес. Може да разчита и на психологическа подкрепа от корпоративния психолог на компанията. През цялото време има до себе си и личен ментор - служител на Yettel, минал през специално обучение за това как се приемат хора с различни възможности. Това е другата много важна страна на темата - да подготвиш хората, които ще посрещнат участник по програмата. "Всеки мениджър, който наема човек със специални потребности, минава през специализирано обучение - как да комуникират ефективно с него, какви потребности има той и т.н. Обучаваме и менторите, защото тяхната роля също е много важна - те подпомагат адаптацията на участниците, помагат им да усвоят нови знания и да разгърнат потенциала си", разказва Деница. "Подготвяме и целия екип, който ще посрещне участник по програмата. Веднъж имахме колега, диагностициран с епилепсия, затова екипът мина през обучение за първа долекарска помощ", добавя тя.

Най-голямото предимство на програмата е, че участниците в нея придобиват ценен корпоративен опит, който ги прави по-конкурентни на трудовия пазар.

Участници в програмата „Рамо до рамо“

Източник: Yettel

Участници в програмата „Рамо до рамо“

В момента се провежда деветото издание на "Рамо до рамо", като до края на октомври тече кандидатстването. От компанията са отворили общо девет позиции в различни направления, сред които "Управление на проекти", "Човешки ресурси", "Продажби по телефона", "Въвеждане на пазара" и други. "Искаме тази година да надградим програмата с още една добавена полза. Заедно с дългогодишния ни партньор Jamba ще проведем специална академия за основни дигитални и "меки" умения както за участниците, така и за кандидатите, които не са били одобрени", допълва Деница.

Жените в технологиите

Когато говорим за многообразие и включване, това е другата област, по която Yettel активно работи - да увеличи броя на жените на технологични позиции. През 2022 г. техният брой в Yettel е бил 32%, а към момента - 35%. Целта, която си поставят от компанията, е през 2028 г. този процент да бъде 40%. "Много е важно този процент да расте плавно и постепенно. Опитваме се да достигаме до повече ученици и студенти, избрали технологична специалност, да им разказваме за възможностите при нас и да ги срещаме с дами от нашия екип, които успешно доказват, че светът на технологиите не е само за мъже", разказва Деница. Затова от Yettel работят активно със STEM (Science Technology Engineering and Mathematics) училища и университети. Партнират си и с Техническия университет в София - участват на техни семинари и провеждат лекции сред студентите им. Участват и в събитията и хакатоните на Технологичното училище "Електронни системи" (ТУЕС) към университета отново с една основна цел - да покажат, че светът на технологиите е отворен към всички.