На церемония в Умната фабрика на Schneider Electric в Пловдив се състоя официалното подписване на споразумението за сътрудничество между компанията и Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Партньорството ще обхване катедрите от Физико-технологичния факултет, като основен фокус ще бъдат избираеми дисциплини, водени успоредно в учебното заведение и Умната фабрика. Инициативата е част от програмата за устойчиво образование на Schneider Electric, глобален лидер в дигиталната трансформация на енергийното управление и автоматизацията.

Споразумението, което влиза в сила на 1 август 2023 г., беше подписано от Мартин Йорданов, управител на фабриката на Schneider Electric в Пловдив, и професор Невена Милева, заместник-ректор на ПУ, Проектна дейност. На събитието присъстваха представители на академичната общност и на компанията.

"Фокусът на Schneider, като част от програмата за устойчиво образование е развитието на хората - взимаме бързи решения и имаме гъвкави политики, които се адаптират при отношенията между бизнеса и университета.", сподели Мартин Йорданов, управител на фабриката на компанията в Пловдив. "Този тип партньорски отношения ще дадат на студентите от ПУ широк спектър меки умения и по-общ поглед над техния кариерен път и "човешките" примери от практиката.", допълни той.

Партньорството с Пловдивския университет обхваща широк спектър от образователни дейности. Заниманията вече са заложени в учебната програма и се радват на огромен интерес. Близо 50 студенти ще могат да преминат през курсовете "Управление на процеси (Основи на лийн технологията)" и "Енергиен мениджмънт и електрически апарати".

"Ние търсим нов вид взаимоотношения с бизнеса, при които студентите се докосват до реалната работна среда, но и задържат своя интерес към успешно и отлично завършване. Този вид сътрудничество следва да подобрява цялостното преживяване от обучението, но и да предоставя нови, търсени от работодателя знания и умения - вярваме, че това ще се случи чрез Schneider.", сподели професор Невена Милева, заместник-ректор на ПУ, Проектна дейност. "Ние даваме основата и посоката на младите кадри, а ваша е отговорността да им дадете бизнес контекст какви са възможностите за тяхната професионална реализация", допълни тя.

С официалното подписване на споразумението бяха набелязани и първите конкретни стъпки по него. Компанията ще инвестира в изграждането на споделени работни пространства с цел да стимулира екипната работа между студентите.

По-рано през годината бяха подписани подобни споразумения между Schneider Electric и други три висши учебни заведения в България, което демонстрира дългосрочния ангажимент на компанията в подкрепа на институциите, развиващи таланти в сферата на технологиите и иновациите.