На 4 януари София отбелязва 142 години от освобождението си. Историкът и журналист Иво Иванов припомня как предците ни са извоювали свободата и изрази съжаление, че нищо от онзи облик на града не се е запазил до днес.
Той разкрива атмосферата, царяла по онова време по късата уличка "Малко Търново", като тя е една от малкото запазили посоката и маршрута си, който почти съвпада с този, който я заварва на 4 януари 1878 г.
"Тези сгради, които сега я ограждат, изобщо не ги е имало. Малко по-високо, където днес се намира входът към Държавна агенция "Архиви", е имало една крепостна кула, която турските власти превръщат в затвор. Тук са държали много от арестуваните членове на софийския революционен комитет", отбеляза той в интервю за БГНЕС.
Тогава софиянци полагат усилия, за да установят връзка с прииждащите към града руски войски, защото било ясно, че още преди падането на Плевен, руснаците се насочват към Етрополския Балкан, Арабаконашкия проход (сегашен Ботевградски проход - бел.ред.) и като цяло към подстъпите на Стара планина от северна страна.
Иванов припомня, че тогава градът е имал защитна система, останала от Кримската война (1853-1856 г.).
"Били построени защитни валове от всички страни, но от северната страна градът не бил защитен. След Кримската война, градът е сполетян от чума, след която броят на населението се стопява от 50 000 на 15 000 души. От северната страна, където сега са селата между Нови Искър и Костинброд, се заселват черкези. Въпреки неблагоприятната обстановка за българите, те оказвали активно сътрудничество на руснаците и търсили помощ от тях. Това естествено не остава незабелязано за турската власт, която предприема масови арести", обяснява Иванов.
Заловените биват затваряни в крепостната кула и в т. нар. Черна джамия, която днес е преустроена в църквата "Св. Седмочисленици". Тогава тя е превърната в затвор.
"За да уплашат населението, турците издигат бесилки в града. Над бившите дюкяни и крепостната стена, която се намирала на сегашната ул. "Московска", били издигнати 10 бесилки. В целия град имало още, като общият им брой бил 16", посочва историкът.
Преди сблъсъка с руските войски за София турците смятат, че той лесно ще бъде осуетен заради тежките зимни условия. Това обаче не случва. Поробителите са принудени да бягат, защото разбират, че ако се забавят още малко, ще бъдат обградени.
"Османците са смятали, че, бягайки от тук, трябва да запалят града. Стига се до там, че в нощта на 3 срещу 4 януари, комендантът на града Осман Нури паша е трябвало да изпълни заповедта на Сюлейман паша, който си тръгва първи от София, разбирайки, че руснаците са превзели Арабаконак. Тогава Осман Нури паша казва на чуждестранните консули да се изтеглят от града с имуществото си, защото той ще бъде запален. Вместо нареждането му да бъде изпълнено граф Вито Позитано - консул на Италия, и Леандър Леге, консул на Франция, решително се противопоставят на това, което Осман Нури паша планира и отказват да напуснат града. За тях се застъпва и австро-унгарският консул, и тогавашният главен равин на града Габриел Алмоснино. До пожар не се стига", уточнява Иванов и добавя, че ,ако това се е било случило, София е щяла да последва съдбата на Стара Загора, т. е. да бъде изгорена изцяло, а населението - изклано и избито.
Иванов подчертава, че комендантът на града при бягството си не забравя да вземе парите и да остави хиляди ранени. В бързината остават непокътнати складове с оръжия.
"Тази трагедия е преодоляна. Първите руски войски влизат в ранния следобед в града от северната страна, защото са знаели, че от там няма защитни съоръжения. Последните боеве се водят около Долни Богров. Когато съпротивата на турците е преодоляна, около 11 ч. на 4 януари генерал Йосиф Гурко е посрещнат на "Орлов мост", посочва историкът и подчертава, че това е краят на илюзиите на османците, че ще могат да задържат Южна България и, че ще удържат Балкана като крепост.
Разгромът над тях продължава в Шейново и Пловдив, където турците не само, че не оказват никаква съпротива, а бягат.
Иво Иванов обръща сериозно внимание на факта, че в днешния град от периода преди и след Освобождението са оцелели само някои от джамиите, сградата на двореца, която тогава е била конакът на града и ротондата "Св. Георги", която не е в автентичния си вид.
"Някога на мястото на разрушения зандан е имало стара часовникова кула. Какво би се случило, ако я възстановим? Би била добър исторически и туристически акцент в града", предлага Иванов.
Той коментира още, че и ул. "Малко Търново" също не е в оригиналния си вид.
"Тя не е имала стъпала. На тяхно място е имало калдъръм. Той си отива по времето на Димитър Петков, когато центърът е преустроен, сринати са дори и църкви", казва още Иванов.
От този ден нататък, всяка година на 4 януари камбанен звън озвучава София, за да припомня на поколенията тази част от българската история.
Sting_5
на 05.01.2020 в 17:11:30 #9Факти,доказващи робството има,останали до наши дни.Просто трябва човек да ги потърси. има даже колко е струвал данъка,събиран от султава от лодкарите,прекарвали робите през Босфора.Фактите са потресанащи, но не и за днешните еничари, които сквернят паметта,както на жертвите на робството, така и на саможертвата на освободителите...Не заслужава свободата оня,който отрича и хули този,който му я е дал.....
TheSaint
на 04.01.2020 в 22:58:15 #8Ама разбира се “владичество”..
1abv1
на 04.01.2020 в 20:27:15 #7"само руснаците са "освободили" България" Прав е. Русия по онова време започва война срещу Турция на територията на България. Като цяло, Освобождението ни е плод на това изцяло руско решение. Кой е участвал в него е друг и по-маловажен въпрос. Без решението на руснаците, сега можеше да носим ***. А дали сме платили или не, всякакви спекулации има, без някакви точни доказателства. Всъщност би трябвало да сме платили нещо за освобождението си. Сега в момента плащаме рекет на САЩ за нищо.
willow-montenegro
на 04.01.2020 в 20:04:18 #6Нещо не мога да вдяна:София освободена,а България окупирана?!Османско,пък владичество?!Османско присъствие къде,в коя държава от тогавашните географски карти ?!Мисионери имало,но те не са искали да ни освободят,а да ни покатоличат,като негрите,индианците и тем подобни тогавашни роби!!!
1abv1
на 04.01.2020 в 19:53:57 #5"вземи да проучиш действията и заслугите на американските мисионери по българските земи " Тумор, пак само тъпизми от теб. Тези мисионери не са си проливали кръвта за нашето Освобождение. То е дошло благодарение на саможертвата на съвсем други. Да се опитваш да ги споменаваш на фона на героичните действия, коствали живота на хиляди руснаци, финландци, румънци, българи и т.н е меко казано обидно и проява на простотия.
petar1878nik
на 04.01.2020 в 14:48:02 #4Нека никога не забравяме подвига на предците ни опълченци и падналите за свободата на родината ни руски, румънски и фински войни! Да благодарим на консулите, които опазват живота на хиляди хора - автстро-унгарския, Позитано и Леге! На спорещите по-долу - нека не забравяме и благодарността към Джанюариъс МакГахън (американец), който описва зверствата на турците след Априлското въстание.
gomaster
на 04.01.2020 в 13:57:28 #3Не разбирам, нали беше просто съжителство, от какво сме се освободили???
Obektiven_29
на 04.01.2020 в 12:55:11 #2нека за по-младите уточним две неща: 1. София е била освободена от турско иго 2. Освободили са ни руснаците, а не САЩ (последните си падат по бомбардировките на граждански обекти)
Obektiven_29
на 04.01.2020 в 12:27:59 #1На 4 януари София отбелязва 142 години от освобождението си. След падането на Плевен през декември 1877 година, Йосиф Гурко командва тежкия зимен преход към София през Стара планина. Той превзема София, като разгромява армията на Осман Нури паша. Думите на Генерал Гурко са: „Вероятно нямаше да преминем Балкана, ако не бяха тези мълчаливи и силни българи, донесли ни хляб и топла храна. Накараха ни да махнем конете, за да запрегнат своите волове към оръдията и така тръгнаха първи да прокарват партина през преспите и чудовищния студ“.