София има един от най-големите и модерни заводи за рециклиране на излязло от употреба електрическо и електронно оборудване. Капацитетът на завода е достатъчен да покрие обема отпадъчна техника не само у нас, но и на съседни страни.

Съоръженията на завода включват инсталация за рециклиране на хладилници, кинескопи, система за демонтаж на малки електронни отпадъци и други.

Заводът е високо технологичен, похвали се Радослав Босилков, изпълнителен директор на „Надин" ЕАД. Със самите машини работят 25 човека, като заводът може сам да произвежда енергията, която му е необходима. Този завод ще помогне хората да се отърват от залежалата по тавани и мазета черна и бяла техника.

Освен телевизори и компютри, тук могат да се преработват тостери и сешоари. 114 автомобила ще извозват старата техника до завода. Това означава, че около 100 души ще бъдат заети в транспорта. Фирмата планира да открие и ново съоръжение на територията на Пловдив, където да се преработват батерии и луминесцентни лампи.

Над 40 млн. лв. е инвестицията за завода, като средствата са осигурени с банков заем, който трябва да бъде изплатен за 12 години. Преработката на един тон електроскраб ще струва около 20 лв. 60 хладилника ще се преработват за 1 час, 80 кинескопа - за час.

От преработката на излишни уреди се извличат черни и цветни метали като мед, алуминий, олово, титан и месинг. Общо на територията на завода има 20 подобни завода.

Лентата на новия завод преряза премиерът Бойко Борисов в присъствието на столичния градоначалник Йорданка Фандъкова, зам.-кмета по екологията Мария Бояджийска. По-късно в празненството се включи и министърът на икономиката Трайчо Трайков.

Борисов поздрави инвеститорите, че в условията на криза са вложили толкова средства в подобно, по думите му „прекрасно съоръжение с най-добра немска технология".

Поздрави имаше и за работещите в завода. „Надявам се да има високи заплати, ако не - сега е моментът да го кажете", каза още министър-председателят. Той изрази надеждата, че излишната бяла и черна техника хората няма да изхвърлят вече по ливади и реки, а ще се възползват от възможностите на новия завод.

В Европа заводите са разделени, докато тук са всички инсталации, коментира още премиерът Борисов.

За Столична община е много важно инвеститорите да влагат парите си в София, коментира от своя страна кметът на столицата Йорданка Фандъкова. По думите й подобни инвестиции означават данъци и нови работни места.

Според нея за една година на територията на Столична община са извозени 913 тона ел.отпадъци. Това е инвестиция в екологията, посочи още тя.

След като разгледа завода, министър-председателят получи и подарък - елхичка. Попитан къде ще я засади в Бояна или в Банкя, той отговори: „В Банкя, Бояна не е моя. Там съм само временно".