Администрацията на омбудсмана алармира за законодателни "пробойни" при употребата на тютюневи и свързаните с тях изделия от деца в писмо до здравния министър доц. Силви Кирилов заради законодателните "пробойни". То е във връзка с масови нарушения на забраната за пушене на закрити обществени места и предлагането и употребата на тютюневи и свързани с тях изделия на непълнолетни.

Повод за писмото е призив до институцията за по-добра регулация на вейпове и други изделия с никотин от страна Сдружение "България без дим" и "Коалиция за живот без тютюнев дим", подкрепен от 22 организации, съобщиха от пресцентъра на администрацията на омбудсмана.

Припомняме, че към момента институцията работи само като административна структура, след като през април омбудсманът Диана Ковачева напусна поста и стана съдия в Европейския съд по правата на човека в Страсбург, а месец по-рано подаде оставка нейният заместник Елена Чернева-Маркова. Същевременно напусналата преди това длъжността заради политическа кариера Мая Манолова заяви желание отново да стане национален омбудсман.

Гуцанов "за" забраната на вейпове и контрол над енергийните напитки

Гуцанов "за" забраната на вейпове и контрол над енергийните напитки

поред него един от най-големите проблеми на България е демографската катастрофа

От администрацията на омбудсмана изтъкват, че последователно подкрепят необходимостта от предприемане на законодателни промени и гарантиране на ефективен контрол върху рекламата и продажбата на тютюневи изделия в търговската мрежа и чрез интернет. От институцията заявяват, че рестрикциите трябва да обхванат и употребата на всякакъв вид тютюневи и свързаните с тях изделия, както и алкохолните напитки, райския газ и други забранени от закона продукти, увреждащи детското здраве.

"Припомняме, че през 2022 г. след законодателна инициатива на омбудсмана Диана Ковачева парламентът забрани предлагането, продажбата, включително онлайн, и употребата на т. нар. "райски газ" от деца до 18 години. През септември м.г. депутатите разшириха забраната срещу продажбата на райски газ и за физически лица, но фактът е, че бизнесът и до днес процъфтява", коментират от администрацията на омбудсмана.

По думите на главния секретар на омбудсмана д-р Айсун Авджиев анализът показва, че посочените продукти все още са лесно достъпни за подрастващите, контролът върху употребата им на обществени места е неефективен, а модните тенденции за употребата им сред тийнейджърите, освен директните увреждания на организма, създават вредни навици за в бъдеще и сериозен риск за техните живот и здраве. "Безспорно известно е, че несъдържащите никотин и други токсични вещества вейпове, са разновидност на електронната цигара, опасни са за непълнолетните и създават вреден навик и нагласи сред тях, че пушенето е безвредно", пише още той до здравния министър.

ГЕРБ готови да вкарат и в НК вейповете и енергийните напитки

ГЕРБ готови да вкарат и в НК вейповете и енергийните напитки

За нарушенията на търговските обекти

Д-р Авджиев споменава и инцидента с дете в Плевен, паднало от 7-ия етаж след пушене на вейп с наркотично вещество. Той отбелязва, че случаят отново поставя в общественото внимание нуждата от комплексни мерки за опазване живота и здравето на децата.

"Очакваме, чрез своите експерти и опита на регионалните здравни инспекции, от Министерство на здравеопазването да бъде извършен анализ на причините за ненамаляващата употреба на посочените, вредни за организма на подрастващите изделия, включително и промени в действащата нормативна уредба", посочва Авджиев.

В писмото се подчертава, че са необходими действия за засилване на ефективния контрол по спазването на забраните за продажбата на опасните продукти от страна на регионалните здравни инспекции в взаимодействие с останалите институции.

Здравната комисия впрегна 4-ма министри да спират вейповете

Здравната комисия впрегна 4-ма министри да спират вейповете

пирането на предлагането, продажбата и рекламата на електронни цигари, вейпове, дъвки, бонбони и други