Българските власти са законово задължени да вземат всички разумно обосновани мерки, за да приведат в съответствие пределно допустимите стойности за осигуряване на качеството въздуха в Стара Загора.

Това пише в писмо до евродепутата Петя Ставрева еврокомисарят по околната среда Ставрос Димас.

Писмото е в отговор на записване до ЕК, в което настоява за установяване на източника на обгазяване на Стара Загора и региона, припомни на брифинг в пресцентъра на БТА евродепутатът.

Писмото е изпратено в края на ноември и вместо в 6 седмичния законов срок, отговорът е получен с два месеца закъснение, каза Петя Ставрева.

ЕК не планира създаване на независима експертен комитет за определяне източниците на замърсяване на Стара Загора. Националните органи обаче могат да се възползват от еврофондовете и техническа помощ, предлагана чрез множество програми на ЕС, пише в писмото.

Петя Ставрема припомни, че съгласно доклад на оценка на качеството на околния въздух за 2006 година, който България е предоставила на комисията, концентрациите на замърсителите в атмосферния въздух в региона на Стара Загора значително надвишават пределно допустимите стойности, свързани с опазване на околното здраве.

Петя Ставрева обяви, че ще уведоми за писмото на Ставрос Димас премиера Станишев, министъра по околната среда Джевджет Чакъров, областния управител на област Стара Загора и кметовете от региона.

Ако до 6 месеца отговорните български власти не вземат отношение по проблема с обгазяването на Стара Загора, ще сигнализирам друга институция на ЕС, заяви евродепутатът.

ЕК и ЕС са в неудобна позиция с отговора си, защото затвориха блок 3 и 4 на АЕЦ "Козлодуй" и не могат да искат затварянето на нова мощност в комплекса "Марица изток", коментира писмото Моньо Христов, областен лидер на БЗНС - НС, който също участвува в пресконференцията.

Евродепутатът Петя Ставрева беше в Стара Загора по покана на земеделския лидер. Моньо Христов.