Инициативата обхвана района на Канарските езера, Синьото, Смрадливото и Сухото езеро, местността Тиха Рила, пътеката от заслон Кобилино бранище към хижа Рибни езера и към Кирилова поляна.
Най-южният дял от Национален Парк Рила също е прегледан от доброволците - 80 българи и чужденци на възраст от 17 до 50 години, допълват от сдружението.
Най-замърсен е бил районът на хижа Рибни езера и заслон Кобилино бранище.
Рекултивирани са били сметищата на хижа Македония и хижа Рибни езера, като отпадните ями са изгребани и затревени с местни растителни видове.
По този начин, поясняват от екоорганизацията, терените, затрупани с полуизгорели опаковки, стъклени и пластмасови бутилки, буркани, консерви, дрехи, батерии, автомобилни гуми, дезодоранти и др. са били възстановени, както са изглеждали преди повече от 30 години.
Еколозите обаче предупреждават, че в района липсва регламент и система за извозване на отпадъците и вече половин година отпадъците от хижа Рибни езера се свалят с коне.
От сдружението подчертават необходимостта от действащи наредби на екоминистерството и министерството на земеделието и горите за националните и природните паркове в страната.