Най-голямата научна експедиция в света през тази година - Международната програма за изследване на река Дунав, пристигна и в Русе. В състава й са включени учени от 10 европейски държави.
Експедицията се координира от Международната комисия за защита на река Дунав.

Международната изследователска програма е започнала на 14-ти август в Регенсбург. В състава на експедицията работят 18 души. Тя се осъществява с 3 плавателни съда. Основният от тях е научно-изследователският кораб "Аргус". На борда му се намира лабораторията за анализ на водите и въздуха.

Експретите набират проби от дъното на реката, от наносите и от неразтворените вещества във водите на Дунав. Целта е да бъде получена надеждна информация за качеството на водата по цялото 2 375-километрово протежение.

Трима от учените на борда на "Аргус"се занимават с изследване на видовете риби. На кораба на научната експедиция се изследват общо 250 химични елемента от въздуха и водата, включително и на опасни вещества във водите на Дунав.

В различните части от река Дунав има и различни проблеми. Най-големите проблеми са свързани с големите градове по поречието и основните притоци, със съоръженията "Железни врата" 1 и 2. Има проблеми с биологичните отпадъци и отпадните води.

В България учените изследват районите на устието на река Тимок, както и притоците Искър, Янтра и Русенски Лом.

До края на експедицията остават още две седмици. За това време маршрутът й ще премине през градовете Вилково в Украйна и Тулча в Румъния.