Българите пият умерено за ЕС количество алкохол. Това показват данни от изследването на Евростат за разходите на домакинствата за алкохол в ЕС през 2016 г.
Според проучването през 2016 година домакинствата в ЕС са изразходвали средно 1.6% от общите си разходи за консумацията на алкохолни и спиртни напитки. Такъв е показателят и за България - българите са дали средно 1.6% от общите си разходи за употребата на алкохолни напитки през миналата година.
За целия ЕС 1.6% от общите разходи възлиза на близо 130 млрд. евро., което е приблизително 0.9% от БВП на ЕС. Разделени на глава от населението данните показват, че жител на ЕС дава за алкохол средно над 250 евро годишно. Данните на Евростат не обхващат алкохолните напитки, плащани в ресторанти и хотели.

Източник: Евростат
От статистиката става ясно, че годишните разходи на домакинствата в ЕС за алкохолни напитки са приблизително равни на средствата, предвидени за медицински продукти, уреди и оборудване.
Разходите за алкохол са малко по-високи от разходите за социална защита или образование през 2016 година.
Най-много алкохол в ЕС се пие в трите прибалтийски държави - Литва, Латвия и Естония. Там разходите, които домакинство отделя за алкохол, са най-големи, съответно 4.2% за Литва, 4.8% за Латвия и 5.6% за Естония. След тях в тази класация се нареждат Чехия и Полша, където жителите отделят съответно по 3.6% от общите си разходи средно за алкохолни напитки. В Унгария и Финландия 2.9% от разходите на гражданите отиват за алкохол.
Най-малко алкохол в ЕС се употребява в Испания и Италия. Според данните на Евростат там населението отделя средно по 0.8% и 0.9% за спиртни напитки. В Австрия хората отделят по 1.3% от общите си разходи за алкохол, а в Португалия - 1.4%.
Статистиката показва и че делът на разходите за алкохол се е увеличил най-рязко в Кипър и Чехия. За 10-годишния период на проучването най-високото увеличение е в Кипър, където средното потребление е нараснало от 1.6% от общите разходи на домакинствата през 2006 г. до 2.0% през 2016 година.
Делът на алкохолните напитки в общите разходи на домакинствата е спаднал най-значително в Литва - от 5.2% през 2006 г. до 4.2% през 2016 г. В този показател след Литва се нарежда България.
Само за 2016 година най-много пари за алкохол са отделили домакинствата на Германия и Великобритания, където разходите за алкохол средно възлизат на над 23 млрд. евро.