Едва 30,3% от пълнолетните българи смятат, че приемането ни в Шенген по въздух и вода носи реална полза за България. Това сочат данните от последното изследване на "Галъп интернешънъл болкан".
Проучването е направено като част от независимата изследователска програма на агенцията, проведено между 11 и 19 януари 2023 г. сред 807 души по метода "лице в лице" с таблети.
Според 38,7% от сънародниците ни частичният Шенген не носи нито полза, нито вреда, а 14,5% са на мнение, че България губи реално. Останалите не могат да преценят. Така от Центъра за политически изследвания и проучвания заключват, че намеренията са предимно неутрални, дори добронамерени, отколкото враждебни.
Данните сочат още, че онези, които подкрепят правителството, са положително настроени към въздушния и морски Шенген, докато от опозицията не го приемат.
За сметка на това 50,6% от разпитаните българи одобряват пълноправното ни приемане в Шенген. Че то няма да носи нито полза, нито вреда на страната, смятат 21%, а 13,7% намират потенциална реална вреда за страната ни. А тогава полезно ли е страната въобще да не влиза в Шенген? 15,3% смятат, че това ще е полезно, 29,6% не намират разлика, но все пак най-сериозен дял намира оставането ни извън Шенген за реална щета - 36,3%. Останалите се колебаят.
От изследването "Галъп" правят следните изводи:
- Частичността на Шенген се приема от българите без враждебност;
- От друга страна, приемането в пълен вариант наистина би било прието и като сериозен успех - ако обаче властта успее да отдели от образ на Шенген насложения образ на миграцията, който създава видими страхове.
Агенцията е попитала сънародниците ни дали, ако за присъединяването на България към Шенген се налага България да приеме още бежанци в страната и Вие трябва да изберете само едно от следните две кое от тях бихте избрали?
Според отговорите им, по-важно е България да се присъедини към Шенген, дори и да се налага да се приемат още бежанци в страната, казват 24,6%. По-важно е да не се налага България да приема повече бежанци, дори и това да попречи на присъединяването към Шенген, избират 56,3%. 19,1% не могат да преценят. Въпросът едва ли изчерпва палитрата на опциите, но е достатъчно красноречив за двете мнения, които се налагат у нас по темата. Хората с по-неблагоприятен жизнен хоризонт, по-висока възраст, респ. живеещи в по-малки населени места и гласуващи за опозиционни партии пр., са и по-боязливи.
Така, на този етап, се оказва, че отношението към частичното приемане не е лошо, но пълното приемане на страната ни би било наистина прието за постижение. За да се разкаже какъвто и да било успех обаче, ще е нужно да се разсейват разказите за мигрантски наплив.