Граждански организации, сдружения и фондации излязоха с призив до Народното събрание час по-скоро да бъде избран омбудсман. Позицията е подписана от Амнести Интернешънъл България, "Прозрачност без граници", Български институт за правни инициативи, Български хелзинкски комитет, Български център за нестопанско право, ЛГБТИ организация Действие, Национален младежки форум, сдружение "Възможности без граници", сдружение "Форум Гражданско Участие", фондация "За доброто", фондация "За Нашите Деца" и фондация "Сошъл Фючър".
Те отбелязват, че близо година и половина няма избран обществен защитник, нито негов заместник. Гражданските сдружения изтъкват, че омбудсманът е сред институциите, които трябва да предложат свой представител в създадената номинационна комисия за избор на Комисия за противодействие на корупцията което означава, че този процес също е блокиран.
Организациите посочват, че на 02.04.2025 г. бе проведено публично изслушване на кандидатите за омбудсман. На 10.04.2025 г. те бяха излушани и в Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество в НС.
Гражданските организации недоумяват защо месец и половина след това, процедурата не е доведена до край и няма избран омбудсман. Според тях подобно поведение е в пряко противоречие с правата и интересите на гражданите и техните сдружения, демонстрира неглижиране на този изключително важен избор и за пореден път създава усещане за задкулисно договаряне, а не за честно състезание.
В тази връзка те апелират Народното събрание да спазва Конституцията и да избере нов омбудсман.