От началото на юни в Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" (ИА ГИТ) са постъпили 20 сигнала за нарушения, свързани с условията на труд при високи температури. Само два от тях се отнасят до работа на открито, а останалите - до лош микроклимат в закрити помещения.

Сред най-често установените нарушения са повредени или липсващи климатични инсталации, както и уреди, които не поддържат оптималната температура от 18 до 25 градуса, определена от нормативната уредба. В екстремни летни условия законът допуска и по-висока температура - до 33 градуса в работните помещения.

Контролът за спазване на изискванията за безопасен микроклимат е засилен, особено в сектори като строителството и селското стопанство, където трудът е предимно на открито. ИА ГИТ напомня, че при опасно горещо време работодателите са длъжни да предприемат мерки за минимизиране на рисковете - включително смяна на работното време, увеличени почивки, климатизирани помещения за отдих и достатъчно освежаващи напитки.

От началото на годината почти половината трудови инциденти със смъртен изход са свързани с инфаркти и инсулти - състояния, които често се предизвикват от неблагоприятен микроклимат и прегряване.

Условията за безопасна работа при високи температури са регламентирани в специална наредба, която задължава работодателите да оценяват риска и да осигурят подходяща климатизация на работните места. Наредбата е в сила при всички климатични условия и предвижда специфични мерки при обявени оранжеви и червени кодове за горещо време.

Безплатна минерална вода раздават на ключови места в София заради горещините

Безплатна минерална вода раздават на ключови места в София заради горещините

Днес се очакват изключително високи температури