Незабавното налагане на мораториум върху износа на обла дървесина и полуфакбрикати в чужбина, като основна превантивна мярка против умишлените пожари, искат природозащитници от екоорганизацията "Зелени Балкани България".
В апел, изпратен и до медиите, те посочват основните причини и решения за предотвратяването на масовите пожари в страната.
Сред мерките, посочени от екоактивистите, са незабавно купуване на поне 1-2 вертолета МИ-26, специализирани за борба с горски пожари, и издаване на постановление от Министерския съвет, което да регламентира, че изгорелите гори трябва да се отдават за сеч само до временен склад, като продажбата им се извършва от лесничействата.
Продажбата на материалите да се извършва единствено на явен търг с първоначална защитна цена около средната за категорията дървесина, искат още любителите на природата.
Според природозащитниците е необходимо и незабавно да се отделят средства за оборудване и обучение на работещите в горските стопанства и пожарните екипи за най-пожароопасните райони на страната, както и да се изготвят планове за устойчиво управление на всички пожароопасни горски територии, включително опожарените.
Стотици милиони лева са загубите на държавата от пожарите, а загубите на биологичното разнообразие са неизчислими, пише в апела. Като основна причина за масовите пожари природощитниците посочват "престъпното" управление на горския сектор, където стотици милиони лева се вземат от данъкоплатците за "почистване" на реки и планински извори, а същевременно вододайните зони са подложени на невиждан незаконен промишлен дърводобив.
Около 80 на сто от добива на дървесина в държавните гори се извършва без търг и процедура на няколко пъти по-ниски цени, посочват еколозите. Според тях фирмите се явяват подизпълнители на големите ползватели, с които Националното управление по горите сключва договори за 10-11 лева за куб. метър дървесина. След тазгодишните пожари на подобни фирми е осигурен "бизнес" за няколко години напред, смятат природозащитниците. Те откриват грешки и в залесителната политика, тъй като масово на ниска надморска височина в сухи райони се залесява с черен бор, който има най-висок коефицент на пожароопасност.
*1912*
на 27.07.2007 в 20:11:47 #4Tornado
на 27.07.2007 в 15:15:35 #3Shushko
на 26.07.2007 в 22:15:52 #2to4kata
на 26.07.2007 в 20:15:09 #1