Целта на наградите "Иновации в политиката" е да идентифицират и отличат по-различните и по-добрите политически практики, които обединяват хората и създават устойчива среда.
По време на откриването на инициативата днес представителят за България на Института за иновации в политиката - Александър Дурчев, посочи, че за България е изключително признание да бъде една от двете държави в Източна Европа, общо осем в цяла Европа, където стартират наградите "Иновации в политиката".
"За мен този проект е кауза - вярвам, че ще успеем да открием онези по-различни, по-добри политики, осъществявани у нас, като по този начин да изместим, поне отчасти, лошите новини, които ни заливат", добави Дурчев.
Наградите за иновации в политиката ще бъдат представени в девет категории - "Цивилизация", "Демокрация", "Човешки права", "Свобода", "Работни места", "Екология", "Общност", "Просперитет", "Качество на живот".
Победителите ще се определят от жури, което ще бъде съставено от 1000 европейски граждани, избирани на случаен принцип. Всеки европейски гражданин може да кандидатства за негов член на сайта на инициативата - www.innovationinpolitics.eu. Журито ще оценява победителите чрез онлайн платформа, като е предвидено оценяването да става по шест критерия - иновации, създаване на мостове, изграждане на доверие, участие, устойчивост и финансова жизнеспособност.
Проектите, които ще се борят за наградите, могат да бъдат номинирани от 27 април до 31 юли 2017 г. на сайта на инициативата. Това право имат всички български граждани, както и самите политици.
Десетте регистрирани проекта с най-висок резултат във всяка от деветте категории автоматично ще отидат на финал. Авторите на тези проекти ще бъдат поканени на церемонията по връчването на наградите на 6 декември 2017 г. във Виена, когато ще станат ясни и победителите. Това ще са проектите с най-висока оценка във всяка от деветте категории.
В събитието по откриването на инициативата в България участие взе Едуард Щрасер - човекът, стоящ зад учредяването на Института за иновации в политиката във Виена, както и членовете на Консултативния съвет на наградите "Иновации в политиката 2017" за България - Ирина Алексиева, проф. Ингрид Шикова и Елвин Гури.
По думите на Едуард Щрасер България, Австрия, Швеция, Италия, Германия, Полша, Франция и Обединеното кралство ще изиграят решаваща роля в бъдещото развитие на политическия живот изобщо, тъй като е повече от ясно, че има спешна нужда от промяна на досега функциониращия модел.
Проф. Ингрид Шикова, която е един от основателите на катедра "Европеистика" в СУ "Климент Охридски", заяви, че "...едно от най-големите предимства, които България спечели от членството си в ЕС, е наличието на стол и микрофон. Когато човек има стол и микрофон, той може да дава идеи. Въпросът е как нашите политици ги използват".