Вицепремиерът Атанас Зафиров отправи категоричен призив към държавата и обществото за спешни и координирани действия срещу домашното насилие по време на кръгла маса, посветена на проблема. Събитието бе организирано от социалдемократическата партия и събра представители на Народното събрание, неправителствени организации и експерти.

"Домашното насилие не е само личен проблем - това е белег на едно болно общество, което трябва да се лекува. А основното лекарство е нулева толерантност към подобни явления", подчерта Зафиров в началото на изказването си.

Според данни, изнесени от Главна дирекция "Национална полиция", през март са регистрирани 284 престъпления, свързани с домашно насилие, като близо 200 от тях са завършили с различна степен на телесни повреди. Софийската районна прокуратура отчита значителен ръст на преписките и досъдебните производства по такива случаи - от 1 723 през 2023 г. до 2 063 през 2024 г.

"Това не са просто цифри - зад всяка една статистика стои истинска човешка история", заяви Зафиров и припомни случая с Дебора Михайлова, която стана жертва на жестоко насилие с макетен нож и бе спомената дори от председателя на Европейската комисия в реч, посветена на борбата с насилието над жени.

По данни на ООН на всеки 10 минути в света умира една жена в резултат на насилие. Зафиров подчерта, че най-тревожната тенденция е, че цяло поколение израства в среда, в която насилието се възприема като нещо нормално - и в дома, и в училище.

Вицепремиерът изрази тревога, че голяма част от случаите не достигат до институциите. Причината - страх, срам или социални стереотипи, които карат жертвите да мълчат. Това се отразява особено тежко в малките населени места, където притеснението от общественото мнение често води до прикриване на насилието.

"Имаме случаи, в които дори полицията не приема насериозно сигналите от жертви, особено ако са млади момичета или хора с различна сексуална ориентация", подчерта Зафиров.

Към момента само половината административни области в България разполагат с кризисни центрове, а в някои региони, като Видин, Монтана и Смолян, няма нито един център, който да поема жертви на домашно насилие. Това поставя под въпрос равния достъп до защита и подкрепа.

"В Смолян положението е особено тежко - нито детски кризисен център, нито възможност за прием на майки с деца", каза вицепремиерът. По думите му това е ясен сигнал, че държавата не осигурява еднакви възможности за защита.

Като ключова стъпка Зафиров очерта изграждането на Национална информационна система за превенция и защита от домашно насилие, която трябва да бъде завършена в рамките на 14 месеца. Новият телефон за сигнали ще бъде 11 60 16, а системата ще обедини данните от различни институции.

"Имаме решимостта този процес да бъде ускорен и системата да заработи ефективно", подчерта още той.

От политическо движение Социалдемократи, които са организатори на събитието, коментираха, че домашното насилие е един от най-болезнените и подценявани социални проблеми. Твърде често жертвите мълчат, а обществото проявява търпимост, докато държавата остава безсилна.

Сред основните акценти на обсъждането бяха: нуждата от по-строги закони; разширяване на мрежата от кризисни центрове; eфективна превенция; реална подкрепа за жертвите; домашно насилие по статистика (2022-2024 г.) 68% от жертвите са жени, 32% - мъже, 25% - деца.

По време на дискусията бе категорично заявено, че само с общи усилия между институции, неправителствени организации и политически сили може да се изгради устойчива система за защита на жертвите и ефективно пресичане на домашното насилие в България.