Делегатите на Шестия църковно-народен събор в Рилския манастир не приеха идеята за връщане на стария църковен календар, по който честват празниците православните църкви в Русия, Сърбия, Йерусалим, Света гора.

Това съобщи пред журналисти, за които форумът е закрит, отец Ангел Ангелов, упълномощен да контактува с медиите, цитиран от БНР.

Предложението на Катя Тодорова - представител на Софийската епархия е отхвърлено от владиците и свещениците, според които важни са събитията, а не датите.

През втория ден продължиха обсъжданията на предложения за промени в Устава на Българската православна църква (БПЦ). Проектът за устав е предложен от Светия синод и се обсъжда точка по точка.

Отец Ангел Ангелов съобщи също, че е прието в новия устав да отпадне определението "църковно-народен събор" и да остане само "църковен събор".

Той обясни, че дори и догматически така е по-правилно, защото "църквата е богочовешка организация, в която наред с клира присъства и народът божи".

"Църковен" по думите на отец Ангелов не изключва всички тези христови последователи, които идват и казват своето мнение по църковните въпроси и дела.

На никого не му е минала мисълта да отхвърли миряните като присъствие на един такъв събор, допълни той.

Обсъждат се и други промени в устава, някои от които засягат само отделни думи, носещи своя архаизъм, каза отец Ангелов.

Идеята е уставът да бъде напълно осъвременен със сегашния език. Дискусиите около устава на БПЦ и приемането на промените ще продължи и утре, на третия ден от Шестия църковно-народен събор.