Поне 80% от публикациите в социалните медии на български език, споменаващи под някаква форма "роми", имат обидно и предразсъдъчно съдържание.
Това сочат данните от проучване на Център "Амалипе", представени на пресконференция днес. Материалите за анализа са събрани от социални медии в периода 1 септември-30 ноември 2023 г. От 1252 текста, в които се споменават роми, над 80% имат обидно съдържание. Огромната част от материалите, засягащи ромите, са от Фейсбук.
Поне половината от тях проявяват пряка омраза с използване на обидни и унижаващи изрази. Едва 20% от публикациите са с позитивно или неутрално съдържание. Те идват обаче предимно от ромски групи в мрежите, където те комуникират помежду си.
Периодът на събиране на данните частично съвпада с предизборната кампания за местните избори през 2023 г. Затова не е учудващо, че 120 (около 10%) от материалите се занимават с темата за гласуването на местните избори, а в 76 се споменават теми, отнасящи се до проблемите на общините по време на предизборната кампания.
Според "Амалипе" през месец септември 2023 г. влиянието на атмосферата, създадена от местните избори, се чувства и в други публикации, споменаващи ромите. Немалко текстове са посветени на кметската надпревара в столицата, където освен в контекста на електоралните измами и социално-битовите проблеми в ромските махали, ромите присъстват както в позитивен, така и в силно негативен план. Налице са и множество коментари за етническия произход на единия от основните кандидати за кмет - Ваня Григорова.
Повечето текстове, свързани с изборите, съдържат многобройни примери за обидна реч спрямо ромите като група и спрямо отделни личности. Немалко са примерите и за използване на отделни наименования на ромите като директни обиди спрямо хора, които не са от ромски произход, става ясно от проучването.
В 54% от текстовете под някаква форма е употребено самоназванието на етническата група - роми, а в 37% е употребено външното название - цигани. Употребата на понятието роми обаче съвсем не означава, че съответните публикации са позитивни. Често се срещат словосъчетания с пейоративно значение като "братята роми".
Всъщност понятието "роми" по-често се ползва за саркастични забележки, докато цигани се среща по-често в директни и неприкрити обиди. Думи с пряко обидно значение като "мангали" се ползват доста по-рядко - в 2-3% от публикациите.
Търсенето на публикациите е осъществено автоматично с помощта на ключови думи, предварително подбрани от експерти. Публикациите са анализирани експериментално с помощта на изкуствен интелект. Методологията и използваните алгоритми за автоматичен анализ са разработени от консорциум от организации МРГ - Унгария, Институт по правата на човека - Словакия, както и Център Амалиипе в рамките на проект COUCH (Противодействие на онлайн антициганизма и кибер омразата). Проекта е финансиран по Програма "Граждани, равенство, права и ценности" (CERV).
В настоящия анализ са представени данни от вторична полуавтоматизирана обработка, която разчита на критичен преглед работата на алгоритмите.
paqka
на 11.01.2024 в 15:29:27 #3Роми гноми
projekt
на 11.01.2024 в 14:17:08 #2в България има много евреи, турци, арменци....защо никой не ги обижда тях. защо всички обиждат и мразят ромите. може би има причина. достатъчно е журналистите да се разходят в някоя махала, да си имат вземане даване с представителите на този етнос и много бързо ще разберат защо хората не ги харесват.
Полковник Кадафи
на 11.01.2024 в 13:26:12 #1"Подчовекът е биологическо, на пръв поглед напълно идентично с човека създание на природата, с ръце, своеобразен мозък, очи и уста. Но това е нещо съвсем друго, ужасно създание. Това е само човекоподобие, с човекоподобни черти на лицето, намиращо се в духовно отношение много по-ниско от животното. В душата на тези хора цари жесток хаос от диви, необуздани страсти, неограничен стремеж към разрушение, примитивна завист, най-неприкрита подлос. С една дума - подчовек". Темата е изчерпана !