Омбудсманът Диана Ковачева се противопостави на вдигането на данък сгради. Тя изпрати становище до депутатите от шест парламентарни комисии относно предложението на финансовото министерство за промени в Закона за местните данъци и такси, които предвиждат увеличение на данъчните оценки на имотите. Това съобщиха от пресцентъра на обществения защитник.

Във въпросният законопроект се предлага на всеки две години да се актуализира данъчната оценка на недвижимите имоти с индекса на цените им, определен от Националния статистически институт. Омбудсманът подчертава, че ако се приеме тази спорна разпоредба това ще доведе не само до увеличение на данъка върху недвижимите имоти и таксата за битови отпадъци (ТБО), но и на данъка върху наследствата, данъка при придобиване на имущества, за определяне на държавните и нотариалните такси в производствата по Гражданския процесуален кодекс.

Ковачева настоява това предложение за промяна в ЗМДТ въобще да не се разглежда поради липса на мотиви и предварителна оценка на въздействието. Според нея е нужно да се направи анализ на социалния ефект особено върху уязвимите групи. По думите й се създава риск за възрастните хора от малки населени места или в големите градове, но в стари жилища, които обикновено са с ниски доходи. Омбудсманът е категорична, че данъкът ще натовари допълнително гражданите.

Ковачева посочва, че ръстът на минималната заплата и пенсиите няма да е достатъчен, за да компенсира ръста на данък сгради. Общественият защитник изтъкна, че в проектодокумента липсва и анализ за възможните икономически последици от въвеждането на тази мярка .

Омбудсманът предупреждава, че в предложения проект има разминаване и с европейските регламенти за хармонизираните индекси на потребителските цени и на индекса на цените на жилищата, както и за определяне на методическите и техническите спецификации във връзка с индекса на цените на жилищата и с индекса на цените на жилищата, обитавани от техните собственици.

Проф. Ковачева обръща внимание и на друг факт - новите основи за такса битови отпадъци реално ще влязат в сила едва от 1 януари 2025 г., тъй като се базират на резултатите от преброяването на населението, които бяха публикувани през м. октомври 2022 г., а на жилищния фонд - м. май 2023 г. По думите й в момента данъчната оценка продължава да е базисна за определяне на такса битови отпадъци - чл. 67, ал. 5 от ЗМДТ, а за въвеждане окончателно на принципа "замърсителят плаща" е регламентиран срок - 1 януари на втората година, следваща публикуването на резултатите от преброяването на населението и жилищния фонд в България през 2021 г.

Диана Ковачева е категорична, че приемането на тази разпоредба е в противоречие и с принципа, който общинските съвети трябва да спазват при определяне на такса битови отпадъци.

Данъците са без драматични промени, уверява Асен Василев

Данъците са без драматични промени, уверява Асен Василев

Нулевата ставка за брашно и хляб остава до средата на следващата година