Не е възможно изключване на територии от НАТУРА 2000 заради инвестиционни намерения, заяви министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров на среща с кмета на Разлог Любен Татарски.

В срещата участва и лидерът на СДС Петър Стоянов, който съдейства за организирането й, тъй като кметът на Разлог е избран с мандат на СДС.

Татарски постави въпроса за възможността част от Националния парк "Пирин" над м. Кулиното да не бъде включена в НАТУРА 2000, защото общината е подготвила проект за изграждане на ски-писти там.

Какви територии да се включат в екологичната мрежа не решава министърът, нито кметът, нито областният управител, критериите са единствено и само научни, в зависимост от това какви ценни видове на какви площи са идентифицирани, подчерта министър Чакъров.
Той припомни, че тези критерии са зададени от ЕК и са единни за всички-страни членки на ЕС.

Режимът на НП "Пирин" ще бъде такъв, какъвто е и в момента и няма да бъде променян, независимо дали е част от НАТУРА 2000 или не, и всяко инвестиционно намерение се подлага и ще се подлага на оценка за съвместимост с режима на парка и с плана за управление, каза още Джевдет Чакъров.

Той информира, че съгласно решението на Съвета на тристранната коалиция от 27 декември м.г. в подготвения за обсъждане в Министерския съвет проект за НАТУРА 2000 по директивата за птиците не се предвижда включване на територии от землищата на Разлог, Банско и Добринище извън териториите на националните паркове "Пирин" и "Рила".

След решението на Националния съвет по биологично разнообразие по директивата за местообитанията предстои да се прецизират границите на 29 територии, сред които и т.нар. буферни зони при националните паркове.

Едва след това ще стане ясно дали територии от землището на Разлог ще бъдат включени в НАТУРА по директивата за хабитатите.

Също така в екологичната мрежа няма да бъдат включени урбанизираните територии и промишлените зони, а Общите устройствени планове, минали през всички процедури и получили положителни оценки по ОВОС, няма да бъдат подлагани на нови оценки.

По повод изразените от Любен Татарски опасения на местните хора, че след включването на земи в екологичната мрежа няма да може да се променя предназначението им, да се строи и дори да се правят огради, министър Чакъров призова да не се спекулира с изказвания за забрани в местата по НАТУРА 2000, защото такива изрични няма, както и да не се правят опити за извличане на политически дивиденти.

Междувременно екоминистерството опроверга изявления на община Несебър, че "повече от 38 781 хектара земи в общината са извадени от НАТУРА 2000" и че "решението за "оптимизиране" на потенциалните защитени зони в Несебър е взето на заседание на Националния съвет по биологично разнообразие, консултативен орган към министъра на околната среда и водите".

До община Несебър, по повод нейно запитване, от МОСВ е изпратено писмо, в което се посочва, че на заседанието на Националния съвет по биологично разнообразие на 21 ноември миналата година е взето решение в НАТУРА 2000 да не бъдат включвани населените места, вилните, курортните и промишлените зони, съгласно съответните Общи устройствени планове, утвърдени и минали през всички процедури.
Това ще бъде предложено и като точка в проекта на решението на Министерския съвет за приемане на списъка със защитените зони по НАТУРА 2000.

Няма решение за изключване от НАТУРА 2000 на площи от територията на община Несебър, се сочи в съобщение на МОСВ.