Училища по джебчийство съществуват в източна Европа, където малки момиченца се обучават за криминалния контингент във Великобритания, твърди електронното издание на в. „Пийпъл".

В специални училища в България и Румъния от 4-годишна възраст децата от ромските семейства започват да получават уроци по дежбчийство.
След това ги изпращат във Великобритания, където малките джебчии крадат до 3 000 паунда дневно.

Престъпната дейност е толкова доходоносна, че цената на момиченцата, които се препродават между милионерите престъпници, достига до 175 000 паунда за дете, се казва още н публикацията на британското издание.

Тези училища за джебчии процъфтяват след януари тази година, когато двете бивши комунистически страни се присъединиха към ЕС, коментира вестникът.

68-годишният Константин е живият Фагин от знаменития роман на Чарлз Дикенс „Оливър Туист".
Константин живее в Павликени и учи децата как да крадат ценности, без да бъдат хванати.

Той признава: „Отначало те се страхуват - плачат и не искат да го правят. Майките са много важна част от процеса на обучение. Обикновено те ги бият или ги заключват по три дена без храна, след неуспешен ден на кражба.
Следващия път момичетата са по-активни, посвещават се на работата, защото се страхуват. Желанието да крадат вече е посято у тях."

Константин разказва още пред „Пийпъл", че обучава само момичета, защото момчетата не са подходящи за тази дейност.

Децата се явяват на първите си изпити по кражба на 5-годишна възраст.
Обикновено им се нарежда да откраднат нещо от сергия. По-късно се научават да обират и хора.

Освен това те получават и знания как да се държат, ако бъдат хванати. „Учим ги да не се страхуват от полицията извън граница, да си знаят правата.
Те знаят, че във Великобритания не могат да бъдат арестувани, преди да са навършили 10-годишна възраст - затова полицаите не могат да има направят нищо. Могат само да ги затворят  за няколко часа, след което отново ги пускат на улицата."

Константин има шест момиченца в архива си. Но те са само капка в морето от хиляди деца, пуснати във Великобритания.