Всеки втори в света смята, че политическите свободи в държавата, в която живее са недостатъчни. 45% все пак очакват след 25 години те да се увеличат.

Това сочи глобално проучване, проведено от "Галъп интернешънъл". В рамките на изследването са интервюирани общо 58 045 души или около 1000 души в държава през периода август-октомври 2022 г. по метода "лице в лице", по телефона или онлайн.

По отношение на икономическите условия недоволството е още по-голямо - 64% от респондентите смятат, че днешните икономически възможности в страната им са недостатъчни, а 29% са посочили, че са достатъчни. Половината от световното население очаква след 25 години икономическите възможности в страната им да се увеличат. 23% остават песимисти, а около 20% предполагат, че нищо няма да се промени.

Според резултатите от проучването въпросът за свободата е доста деликатен и понякога наличието на достатъчно свобода се декларира най-вече там, където тя най-много липсва. Относно политическите свободи, 19% очакват, че след 25 години те ще намалеят, а 27% смятат, че ще останат същите.

На същия въпрос, но запитани за днешно време, респондентите в Европа са дали най-положителни оценки в - Швеция (74% "достатъчни са", 17% "не са достатъчни" или +57 пункта), Португалия (74% "достатъчни са", 23% "не са недостатъчни") и Швейцария (69% "достатъчни са", 23% "не са достатъчни" или +46 пункта). Изключение правят Обединените арабски емирства (75% "достатъчни са", 22% "не са достатъчни" или +53 пункта).

Държавите с ограничени политически свободи според техните граждани изглежда са Нигерия (13% "достатъчни са", но 86% "не са достатъчни", образувайки отрицателен разлика от -73 пункта), Перу и Либия (равни разлики, но различни дялове: -69 пункта), Еквадор (-62 пункта), Босна и Херцеговина (-59 пункта) и Сиера Леоне (-50 пункта).

Положителните нагласи доминират в региони като Южна Азия (+18 пункта), ЕС (+14 пункта) и Северна Америка (49% "достатъчни са", 39% "не са достатъчни" или +10 пункта), докато негативните нагласи преобладават в Латинска Америка (27% "достатъчни са", 67% "не са достатъчни" или -40 пункта), Субсахарска Африка (-39 пункта) и Афганистан (29% "достатъчни са", 67% "не са достатъчни").

Снимка 617453

Източник: Галъп интернешънъл

От анкетираните жени 39% смятат, че политическите свободи са достатъчни, а 51% са посочили обратното. Според 45% от мъжете свободите са достатъчни, а 49% смятат, че не са. Спрямо резултатите от проучването по-младите респонденти и обществените слоеве с по-ниски доходи и по-ниско образование, както и по-бедните страни са по-склонни да вярват, че техните политически свободи са недостатъчни. Обратното - по-високите възрастови групи, по-образованите и тези с по-високи доходи са по-скоро удовлетворени.

На въпрос за икономическите възможности в тяхната страна днес, 29% в световен мащаб смятат, че възможностите са достатъчни, а 64% посочват, че са недостатъчни. Най-много негативни оценки има в Босна и Херцеговина (6% "достатъчни са", 92% "не са достатъчни", образувайки отрицателна разлика от -86 пункта), Аржентина (-84 пункта), Перу (7% "достатъчни са", 90% " не са достатъчни"), Нигерия (-82 пункта), Северна Македония (-80 пункта) и Грузия (9% "достатъчни са", 88% "не са достатъчни").

Сравнението между регионите разкрива, че само в Северна Америка хората имат леко положително отношение (46% "достатъчни са", 44% "не са достатъчни" или +2 пункта). Субсахарска Африка (-62 пункта) и Латинска Америка (-61 пункта) са най-песимистични. Те са последвани от Западна Азия (-58 пункта), Близкия изток и Северна Африка (25% "достатъчни са", 72% "не са достатъчни"), европейските държави извън ЕС (-46 пункта), Източна Азия и Океания (-25 пункта), ЕС (- 21 пункта) и Южна Азия (-5 пункта).

Според 26% от жените икономическите възможности са достатъчни, а 66% смятат, че не са. 33% от мъжете смятат, че възможностите са достатъчни, а 62% ги определят като недостатъчни. Икономиките и хората с ниски доходи очаквано са по-песимистично настроени, сочи проучването.

Снимка 617451

Източник: Галъп интернешънъл

Нагласите за бъдещето са по-оптимистични от оценките за настоящето по отношение на свободата. 45% от хората по света вярват, че техните политически свободи ще се увеличат през следващия четвърт век. 19% смятат, че политическите им права ще намалеят, а 27% предполагат, че ще останат същите.

Най-оптимистичните страни в това отношение са Виетнам (86% очакват, че политическите свободи "ще се увеличават", а 3% очакват, че "ще намалеят"), Нигерия (80% "ще се увеличат", 12% "ще намалеят"), Сиера Леоне и Индонезия (77% "ще се увеличат", 12% "ще намалеят"; 74% "ще се увеличат"; 9% "ще намалеят" - равни разлики, въпреки различни дялове), Косово (68% "ще се увеличат", 4% "ще намалеят") и Кот д"Ивоар (+62 пункта).

Някои от регионите, които днес показват най-негативни нагласи, всъщност са сред тези с повече надежда за утрешния ден. Развиващи се региони като Субсахарска Африка и Южна Азия (68% "ще се увеличат", 16% "ще намалеят"; 62% "ще се увеличат", 10% "ще намалеят" или +52 пункта - равни разлики, въпреки различни дялове) и Източна Азия и Океания (56% "ще се увеличат", 13% "ще намалеят") са най-оптимистично настроени за своите политически свободи след 25 години. Следва ги регионът на Близкия изток и Северна Африка (+27 пункта) и Латинска Америка (+24 пункта). Най-скептични пък са развитите региони като Северна Америка (37% "ще се увеличат, 29% "ще намалеят") и ЕС (+8 пункта).

Според "Галъп" по-младите хора са по-оптимистични. В същото време по-младите хора не са толкова много в най-богатите страни - обикновено християнски или атеистични. Именно поради тази причина такива страни не са сред най-оптимистичните. Когато става въпрос за лични доходи, най-богатите хора все още са тези с очакваните по-добри лични перспективи.

Снимка 617452

Източник: Галъп интернешънъл

Хората по света са по-скоро оптимисти за икономическите възможности след 25 години. 48% смятат, че икономическите възможности ще се увеличат, а 23% предполагат, че ще намалеят. 21% от анкетираните мислят, че ще останат същите, а останалите не могат да отговорят.

Най-оптимистичните страни са извън Северна Америка и ЕС. Виетнам (97% очакват, че "ще се увеличат", 2% - че "ще намалеят" или +95 пункта), Кот д"Ивоар (81% "ще се увеличат", 3% "ще намалеят"), Косово и Нигерия (и двете: +73 пункта) и Индонезия (77% "ще се увеличат", 10% "ще намалеят").

Най-оптимистичните региони са Субсахарска Африка (72% "ще се увеличат", 13% "ще намалеят" или +59 пункта), Южна Азия (+50 пункта), Източна Азия и Океания (+39 пункта), Латинска Америка +37 пункта. Следват ги европейските държави извън ЕС (+33 пункта). Най-скептични са в ЕС (+8 пункта), Западна Азия (46% "ще се увеличат", 29% "ще намалеят") и Северна Америка (+16 пункта).

Индексът, който съчетава както положителните, така и отрицателните отговори относно свободата и икономическите възможности за настоящето и бъдещето, показва, че страните с по-висок стандарт на живот са по-оптимистично настроени в днешно време от тези с по-нисък стандарт на живот. Челната петица включва Швеция, Швейцария, ОАЕ, Индия и Германия. По-бедните страни са и в най-голяма степен песимисти днес - Нигерия, Либия, Перу, Босна и Херцеговина, Еквадор и Северна Македония.

Държавите, които са по-песимистично настроени днес, са оптимисти за бъдещето, с някои изключения. В очакването на по-добри икономически и политически възможности класацията водят Виетнам, Нигерия, Кот д"Ивоар, Сиера Леоне и Индонезия. Страните от ЕС имат най-ниски очаквания. Северна Македония, Гърция, Еквадор, Чехия и Ирак са водещи страни по песимизъм за бъдещето.

Според резултатите от проучването обществото у нас е склонно да гледа с малко повече скептицизъм към политическото и икономическото състояние на страната.

Българите оценяват по-скоро песимистично ситуацията днес, но без да се отклоняват силно от средните стойности за света и за нашият регион и не губят надежда за по-добро бъдеще.

37% от запитаните у нас, смятат, че политическите свободи в държавата ни днес са достатъчни, а точно половината от респондентите са на мнение, че политическите свободи не са достатъчни. Останалите не могат да преценят.

Българите изразяват много по-близки нагласи до тези на респондентите от източните държави от Съюза отколкото до тези от западните. Европейските държави извън ЕС също декларират сходни (но малко по-песимистични) нагласи в сравнение с тези у нас.

Респондентите у нас оценяват по-ниско икономическите възможности в страната ни - 14% от запитаните българи смятат, че икономическите възможности днес са достатъчни, а 76% са на обратното мнение. Останалите не могат да посочат отговор.

Резултатите отразяват по-скоро оценката на българите за състоянието на икономиката и жизнения стандарт в страната в момента и поставят страната ни по-близо до долния край на класацията. Близки до нас са регистрираните нагласи в Япония, Испания, Португалия, а от географски по-близките държави сходни на нашите (и дори по-песимистични) са нагласите в Гърция, Хърватия и Северна Македония.

36% от българите смятат, че през следващите 25 години политическите свободи у нас ще се увеличават, 31% смятат, че ще останат същите, а 14% очакват влошаване в бъдеще.

Отговорите показват умерен оптимизъм, а страната ни се нарежда до държави като САЩ, Канада, Хърватия и Русия. Регистрираните у нас нагласи са близки и дори по-оптимистични от регистрираното средно ниво за ЕС. От значение е и ниската самооценка за настоящето, т.е. очакванията за бъдещето са по-големи, защото има повече да се наваксва.

Според 45% от запитаните у нас икономическите възможности ще се увеличат през следващите 25 години, 22% смятат, че ще останат същите или почти същите, а 18% очакват намаляване на икономическите възможности в страната ни. Останалите не могат да преценят.

Нагласите у нас са близки до регистрираните средно за света и отново по-положителни от регистрираните средно за ЕС. И в този случай от значение е отправната точка за сравнение - респондентите у нас сравняват икономическите си възможности с тези на хората в най-развитие европейски държави. Негативната оценка днес дава по-широки основания за надежди за икономиката в бъдеще. Не страхът, че имаш повече за губене, а надеждата, че ще имаш възможност да спечелиш в бъдеще, изглежда е това, което определя отговорите у нас, за разлика от повечето европейски държави. Близки до нашите са нагласите в Румъния, Испания, Сърбия, Словения.

Снимка 617450

Източник: Галъп интернешънъл