Кметът на Кюстендил Петър Паунов призова Главното мюфтийството да оттегли исковете за имотите.
Той и кметът на Карлово Емил Кабаиванов поведоха протест пред Съдебната палата, където около 50-ина граждани призоваха съда да пази историята. Хората се обявиха против намерението на Главното мюфтийство да придобие джамии в Кюстендил.
В същото време Софийският апелативен съд заседава и се очаква да даде отговор дали съществува правоприемство за собствеността на имотите.
Делото е по повод претенциите на Недим Генджев за законността на настоящото Главно мюфтийство. Заради това дело в апелативния съд в момента са спрени всички дела в страната по искането на мюфтийството за връщане на вакъфските имоти.
Градоначалникът на Кюстендил уточни, че не са агресивно настроени. По думите му, се наблюдава 3-годишен натиск върху българския съд. Паунов напомни, че е имало опити да бъдат върнати част от имотите на мюсюлманското вероизповедание.
Перица Аврамов, българин от западните покрайнини, развя българското знаме на протеста. Нещо, за което има документи, няма причина да се връща в чужди ръце (на мюсюлманското вероизповедание б. р), заяви той.
Депутатът от „Атака" Магдалена Ташева също се присъедини към протеста пред Съдебната палата. Структурата на партията им в Карлово участвала в организацията на мероприятието.
С Общинския съвет организирали кръгла маса на всички кметове и общински съветници в градовете, където Главното мюфтийство е предявило претенции за над 70 имота. Според Ташева мюфтийството иска да възстанови османското владение на огромни територии от България.
„Ние сме активни участници в борбата срещу тези нагли претенции", заяви националистката и подчерта, че те са били вдъхновени след посещението през 2013 г. на тогавашния вицепремиер на Турция Бекир Боздаг в България. Тогава той се срещна с българския държавен глава Росен Плевнелиев в Пловдив, където двамата бяха на празнична вечеря по случай свещения за мюсюлманите празник Рамазан Байрам.
„Тогава Плевнелиев унижи България, като изгони българските медии, остави турските", припомни Ташева. Тя подчерта, че именно тогава е било договорено това масирано искане за реституция на османски имоти.