Рибари алармират, че са изправени пред поредната година на бездействие и административно безразличие, което застрашава препитанието им и бъдещето на рибарските общности.
От "Рибарско сдружение Несебър" посочват, че от 2012 г. насам със заповед на Министерството на земеделието периодично се подновява забрана за "стопански риболов в акваториите на пристанищата с отдалеченост до 1 морска миля от бреговата линия".
"Тази забрана директно ощетява нас - дребните рибари, които разполагаме с малки лодки и е опасно да влизаме толкова навътре в морето, а колегите с дължина между 6 и 10 метра няма какво да риболуват на такава дълбочина, защото там е около 20 м дълбоко. Мрежите се отварят само на 5 м от дъното и реално върху тях остават 15 м, откъдето подминава рибата. Отделно там живот няма, само кал и черупки от черна мида", изтъква се в позицията.
Допълва се, че зад забранената граница водите са твърде дълбоки и риболовът с техните плавателни средства става невъзможен.
На практика ние сме изолирани от собствения си занаят - този, който ни е хранел поколения наред, изтъкват от сдружението.
Те посочват, че през 2023 г. са входирали подписка до Министерството на земеделието и храните с настояване за отмяна на заповедта. Въпреки че тогавашният служебен министър Явор Гечев обявил, че се подготвя нова заповед, която да премахне рестриктивната мярка, две години по-късно нищо не се е променило.
"Заповедта продължава да важи. Нашият поминък продължава да бъде застрашен", подчертават рибарите.
"Не искаме привилегии. Не искаме специално отношение. Искаме само да можем да работим честно. Искаме достъп до територии, които по право би трябвало да са достъпни за всички крайбрежни рибари", категорични са те и предупреждават, че ако отново останат нечути, ще преминат към по-твърди действия.