Ако българите бяха изправени пред електоралната дилема "Доналд Тръмп или Камала Харис", то мнозинството щеше да предпочете Доналд Тръмп - той би получил 49%. За Харис биха гласували - 36%. Само 15% от анкетираните не заявяват предпочитание към някой от кандидатите.

В изследване сред 42 държави под егидата на международната Асоциация "Галъп интернешънъл" се е включила и родната агенция "Галъп интернешънъл болкан", която разпространява данните днес от изследването.

От агенцията посочват, че и мнозинството от нашите сънародници смятат, че битката за Белия дом има съществено значение за нашата страна и ще влияе върху случващото се в икономически и политически аспект - 57%. Едва 12% намират, че събитията отвъд океана нямат да имат такова влияние, а 7% оценяват влиянието им като малко.

Освен по-висока подкрепа за Доналд Тръмп, българите свързват и по-високи положителни очаквания с него, тълкуват въпросите си от "Галъп интернешънъл болкан". Не се дава обаче разбивка на въпросите, процент отговори, като така не става ясно и какви са положителните очаквания и съответно разочарованията.

34% очакват евентуален президентски мандат на Доналд Тръмп да подобри позицията на САЩ в света, докато делът на гражданите, които декларират такова очакване към Камала Харис е 25%.

Снимка 688914

Източник: Галъп интернешънъл

В полза на кандидата на Републиканската партия на САЩ е и пропорцията при въпрос кой от двамата потенциални президенти може да донесе повече стабилност - едва 20% смятат, че това би била Камала Харис, докато 35% свързват такова очакване с Доналд Тръмп.

Като "интересно наблюдение" от Агенцията посочват различното отношение в Европа по отношение на кандидатите за Белия дом, обяснявайки го по линията дясно - ляво.

В Западна Европа преобладава подкрепа за либерал-прогресистката кандидатура на Камала Харис, докато в Източна - за кандидата на американската консервативна десница Доналд Тръмп. По-конкретно се посочват няколко страни с най-висока подкрепа за Тръмп - Сърбия - 59%, в Унгария - 49%, в България - 49%, в Словения - 43%.

Обратно - най-висока е подкрепата за Камала Харис в Западна Европа и Скандинавските страни - 85% в Дания, 82% във Финландия, 81% в Швеция, 81% в Норвегия.

Снимка 688913

Източник: Галъп интернешънъл

От "Галъп интернешънъл болкан" тълкуват това разделение и специално нагласите в Източна Европа с дясната ориентация на населението и историческите промени след падането на Берлинската стена и "демонтажа на всевластната тоталитарна държава и присъщата за нея социална уравнивиловка".

Картината в световен мащаб се оказва точно обратната - очакване към Камала Харис да подобри позицията на Америка в света имат 38%, докато с Доналд Тръмп такова очакване свързват само 19%.

32% смятат, че Харис би могла да подпомогне за повишаване на стабилността в глобален план, докато 49% смятат, че управление на Тръмп би допринесло за намаляване на глобалната стабилност. Ясно мнозинство от 59% в 43-те изследвани държави биха посъветвали американския президент да вложи повече американски ресурси в помощ на Украйна или поне да ги запази на сегашните нива.

Снимка 688915

Източник: Галъп интернешънъл